SVIDNÍK. Dôvodom spomienkového programu vo Svidníku bolo pripomenutie si štvrťstoročnice od úmrtia Andyho Warhola. Svetoznámy zakladateľ popartu zomrel 22. februára 1987 v New Yorku vo veku 58 rokov.
„Veľa ľudí si Warhola stotožňuje hlavne s obrazom Marilyn Monroe a Campbellovou polievkou. Andy robil tisíce námetov. Bol dokumentaristom a portrétistom svojej doby. Komerčný svet konzumnej spoločnosti podrobne a detailne zobrazoval. Svet inšpiruje a ovplyvňuje dodnes,“ povedal predseda Pop-art klubu Andyho Warhola, Jozef Keselica.
Vypočuli si unikátne audiozáznamy
Spomienkového podujatia spojeného s besedou sa zúčastnili študenti aj široká verejnosť.
„Pripomíname si Andyho multimediálnym spôsobom. Vypočuli sme si rusínske ľudové piesne, ktoré naspievala Andyho mama. Ide o unikátne audiozáznamy, ktoré sú dostupné vďaka karpato-rusínskemu Američanovi Jerry Jumbaovi s rodinnými fotografiami rodiny Warholovcov z Pittsburghu a Mikovej,“ hovorí J. Keselica.
Warholovi rodičia pochádzajú z dedinky Miková pri Medzilaborciach. K umelcovi s rusínskymi koreňmi má organizátor podujatia úzky vzťah.
„Jeho odkazu sa venujem práve od jeho smrti a je to už 25 rokov. Zbieram o ňom materiály, hlavne LP platne, ktorých obaly navrhol. Publikujem články, vydal som knihu, spolupracujem na dokumentoch a natočil som aj film, ktorý bol úspešný na festivale v Argentíne,“ vysvetlil Keselica.
Podduklianska knižnica uchováva o popartovom umelcovi množstvo dokumentov.
„Zhromažďujeme výstrižky, knižné publikácie a iné regionaliká týkajúce sa Warhola. Väčšinou to využívajú študenti vysokých škôl, historici a dokumentaristi,“ priblížila bibliografka Podduklianskej knižnice vo Svidníku Emília Kudlová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári