Celkový počet podnikov síce stúpol, klesol však počet podnikateľov - fyzických osôb. Chýbajú aj veľké podniky. Ani tie však nie sú spásou. Ako von z toho začarovaného kruhu?
PREŠOV. Na severovýchode Slovenska prevláda podnikanie v stavebnej a obchodnej činnosti. Podľa štatistík sa v Prešovskom kraji nachádza len 0,4 % veľkých podnikov s viac ako 250 zamestnancami. Celkový počet podnikov vlani stúpol.
„V štatistickom registri organizácií Prešovského kraja bolo ku koncu roka 2011 zaregistrovaných 22 309 právnických osôb,“ uviedla Daniela Tkáčová z prešovského pracoviska Štatistického úradu (ŠU) SR.
Tento počet sa medziročne zvýšil o viac ako tisícku. Takmer tretina týchto podnikov sa venuje obchodnej činnosti.
Úbytok živnostníkov
Počet súkromne podnikajúcich fyzických osôb však klesol. K 31. 12. 2011 ich bolo podľa ŠÚ SR 58 544, čo je o 1 264 osôb menej ako v predchádzajúcom roku. Väčšina z nich podnikala v stavebníctve (26,3 %) a v obchodnej činnosti (19,6 %).
Druhá menovaná oblasť je typická pre väčšie mestá ako Prešov a Poprad. Štatisti tiež uvádzajú, že v Prešovskom kraji sa nachádza len 0,4 percenta veľkých podnikov s viac ako 250 zamestnancami.
„Medzi zamestnávateľmi s veľkým počtom zamestnancov sú často firmy, ktoré svoju veľkosť 'zdedili' z minulosti. S touto veľkosťou však nie vždy museli zdediť aj dostatočnú flexibilitu potrebnú pre prosperujúcu prevádzku v rýchlo sa meniacom podnikateľskom prostredí. Pre trh práce, najmä pre tvorbu nových pracovných miest sú dôležitejšie najmä nové, mladé a rýchlo rastúce firmy,“ hovorí analytik Ľudovej banky Vladimír Vaňo.
Podľa jeho slov je pokles počtu živnostníkov dôsledkom nedávnych legislatívnych zmien. K týmto štatistikám však podľa neho treba pristupovať „opatrne, dôležitý bude ďalší trend“.
Okrem Honeywellu, ktorý sa už usídľuje pri Prešove, chýbajú východu veľkí investori a priemyselné parky zívajú prázdnotou. Aspoň zatiaľ. Najnovšie si už investíciu na Slovensku rozmyslel i koncern ThyssenKrupp.
Ministerstvo hospodárstva však už avizovalo, že do priemyselného parku IPZ má prísť talianska spoločnosť Travel in, ako subdodávateľ Honeywellu, a v pokročilom štádiu sú aj rokovania s istým americkým investorom z oblasti automobilového priemyslu, ktorý by mohol vytvoriť tisícku pracovných miest.
Odborník: Veľké firmy nie sú kľúčové
Príchod veľkých zamestnávateľov však sám osebe nemusí automaticky znamenať ekonomické pozdvihnutie regiónu.
„Nielen ekonomická teória, ale aj praktická skúsenosť upozorňuje, že pre tvorbu nových pracovných miest sú kľúčové mladé a rozvíjajúce sa firmy, často spadajúce do kategórie malých a stredných firiem,“ zdôraznil Vaňo.
Upozornil, že veľké spoločnosti v súčasnej situácii pociťujú tlak na optimalizáciu nákladov, vrátane zamestnanosti.
V praxi to znamená, že veľké firmy dokážu dosahovať mierny rast aj bez toho, aby výrazne vytvárali nové pracovné miesta.
Pracovných miest pribúda málo
Vývoj zamestnanosti nie je pozitívny. „Bohužiaľ, nezamestnanosť v okresoch Prešov a Sabinov pomaly narastá. Je to dôsledok jednak sezónnych prác, aj toho, že veľa ľudí sa vracia zo zahraničia a vytváranie nových pracovných miest stagnuje,“ hovorí Ladislav Babuščak z prešovského úradu práce.
Preto víta každé nové pracovné miesto, ako naposledy v novom centrálnom sklade v Petrovanoch, ktorý zamestnal 54 ľudí.
Viacerí odborníci sa zhodujú, že veľkí zamestnávatelia, využívajúci nízko kvalifikovanú a lacnú pracovnú silu región nepozdvihnú. Na druhej strane je pri súčasnom trende vývoja zamestnanosti dobré každé nové pracovné miesto.
Iný pohľad
Je to i politický problém
Táto téma má okrem ekonomického, aj politický podtón, zvlášť pred blížiacimi sa voľbami.
„Prešovský kraj dlhodobo trpí tým, že téma vyrovnávania regionálnych rozdielov je skôr uchopovaná politikmi v rétorickej rovine, ako praktickej,“ hovorí politológ Pavol Marchevský.
Vysvetľuje, že okrem reálnych ekonomických prekážok, akými sú odliv kvalifikovanej pracovnej sily a zlá infraštruktúra, je tu aj politický problém. „Efektívnemu rozvoju regiónu bráni zlé nastavenie legislatívy týkajúcej sa parlamentných volieb,“ tvrdí politológ a zdôrazňuje, že prínosom by bol väčší počet volebných obvodov.
frk
Názory
Diaľnice, cestovný ruch a eurofondy
„Dosť veľkým problémom sú nedokončené diaľnice,“ hovorí Prešovčan Matúš Jaško, podľa ktorého sa mnohé nedostatky odvíjajú práve pri nedostatočnej infraštruktúre.
Prešovčan Rastislav Weber podniká v oblasti informačných technológií. Z mesta sa presťahoval na stredné Slovensko. Podľa neho potrebuje Prešovský kraj práve čo najviac malých podnikateľov a živnostníkov.
„Veľký zamestnávateľ, ktorý využíva nízko kvalifikovanú silu, ktorej logicky platí málo, región nepozdvihne,“ vraví.
Poukazuje aj na to, že metropole Šariša chýba aj vhodná budova na bizniscentrum. „Potom je tu cestovný ruch, ktorý je kapitolou sám osebe. Míňajú sa tu milióny eur z EÚ na tisíce neužitočných projektov, z ktorých sa spravidla postaví akurát nejaký ten tunel - v tvare brožúrky, reklamného spotu, plyšovej ovečky, webového portálu či informačnej agentúry,“ dodáva Weber.
„Pre ekonomický rozvoj regiónu je dôležité, aby sa opätovne rozbehli výrobné činnosti s čo najväčšou pridanou hodnotou a so zabezpečeným odbytom produkcie na domácom, ale najmä na zahraničných trhoch. Rozvoj výroby zaktivizuje ďalších podnikateľov v iných výrobných činnostiach, obchode aj službách,“ hovorí Edita Nagyová, ktorá sa venuje čerpaniu európskych fondov.
Podľa jej slov by mal štát podporovať rôznymi nástrojmi najmä rozvoj malých a stredných podnikov. „V porovnaní s veľkými podnikmi dokážu flexibilnejšie reagovať na trhové zmeny,“ dodáva.
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári