PREŠOV. Sneh k zime patrí, ale keď je ho na cestách a chodníkoch veľa, spôsobuje to problémy. Autá aj ľudia sa na nich šmýkajú a práve preto sa posypujú rôznym inertným materiálom. To však následne vyvoláva ďalší problém– ničí to čižmy aj autá.
„Šoférujem vyše dvadsať rokov, určite tie posypy dosť vážne ničia plechy aj gumy. Pravidelným čistením sa to však snažím nejako udržiavať. Minimálne dvakrát za mesiac chodím do ručnej umyvárky. Treba to poriadne vystriekať zvonku aj zvnútra,“ povedal nám Prešovčan Daniel Poráč.
No a úplne rovnako je to aj s obuvou. „Mám ročné čižmy a už sú po nich totálne mapy. Podrážka mi odpadla, môžem sa s nimi rozlúčiť, vyzerajú otrasne,“ priznala sa nám Jarka Bačová z Prešova.
Jediná pomoc, ako vyhrať „boj“ s posypovým materiálom, je používanie ochranných prostriedkov.
„Keď si kupujem čižmy, tak vo všetkých obchodoch hneď ponúknu nejaký sprej alebo krém. Ja si to zakaždým kúpim, lebo zo skúsenosti viem, že keď chcem, aby mi niečo vydržalo, musím si to aj chrániť. Na zimu si vždy zaobstarám kvalitnejšie kožené čižmy, nie umelé, pretože tie viem, že by dlho nevydržali. Vlani som vyhodila jedny po piatich rokoch nosenia, tak dúfam, že aj tieto aspoň tak dlho vydržia,“ priznala sa nám Martina Safková z Prešova.
Názory odborníkov
Čo zaberá?
Na obuv
„Najlepšie je používať ochranný olej, lebo ten skôr zamedzí presiaknutiu soli či inej látky do kože. Jednoznačne je dôležité cez zimu si viac chrániť obuv rôznymi nielen čistiacimi, ale práve ochrannými prostriedkami,“ povedal obuvník s päťdesiatročnou praxou František Varga.
„Na brúsenú kožu, ale aj na textil odporúčame univerzálny impregnačný sprej. Hladkú kožu je zase dobré natrieť krémom, olej je fantastický na topánky potiahnuté pravou kožou. Samozrejme, keď nanášame nejaký prostriedok, tak vždy na suché a čisté topánky. Šitá obuv je len do suchého počasia, treba si na to dávať pozor. Ochranný prostriedok je pre tú topánku ako lak na vlasy,“ povedala predavačka Marcela z jedného z prešovských obchodov s obuvou.
Na auto
„V umyvárke poriadne vystriekať vodou, použiť tie drahšie programy – chémiu a následne dobre vysušiť. Odporúčam, keď vyjdete z autoumavárne, zaparkovať auto aspoň na dve hodiny do garáže. Na miestach, kde je tesnenie, napr. pri dverách je dobré to ešte namazať nejakým olejom, pokojne aj slnečnicovým,“upozornil motoristický novinár Vlado Dimov.
via
Fakty
Čím sa posypujú cesty v Prešovskom kraji
„Ako inertný posypový materiál sa v zásade používa ostrohranný piesok alebo kamenivo s veľkosťou zŕn maximálne do 8 mm - v mimoriadnych prípadoch až do 16 mm,“ povedala Veronika Fitzeková, hovorkyňa PSK Prešov.
Ako rozmrazovacie prostriedky sa používajú v zásade iba chemické materiály v kryštalickej forme alebo vo forme roztokov, a to:
• chlorid sodný,
• chlorid vápenatý,
• zmes chloridu sodného a vápenatého,
• calcium chlorid 77 %,
• tonacal,
• solmag (po schválení ObÚ ŽP).
„Zmes inertného a chemického materiálu sa môže použiť iba v úsekoch, kde nie je vylúčený chemický posyp. Zmes sa pripravuje v pomere 1 diel chemického materiálu a 3 – 6 dielov inertného materiálu,“ dodala Fitzeková.
via
Autor: via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári