Niektorí ľudia si však nezvykli doteraz. Napriek tomu v obchodných sieťach na regáloch svietia vrecúška s prešovskou soľou, ktorá však už nie je prešovská. Vyrába sa v Rakúsku.
PREŠOV. Obaly na takzvanej prešovskej soli sú dokonca rovnaké, ako z niekdajších Solivarov, ale ich obsah je iný.
„Ja si ju stále kupujem, hoci pochybujem, že je ešte naša. Asi už len zo zvyku, lebo nemá rovnakú kvalitu,“ povedala nám Mária Sabolová.
Iné ženy nám zase popísali svoje skúsenosti so solením jedla. Vraj sa ešte nenaučili nájsť správnu mieru.
Jedlo je raz presolené, inokedy málo slané a pritom používajú rovnaké množstvo, ako kedysi.
„Všimla som si, že v predaji je česká, poľská, nemecká aj rakúska soľ. Už som si vzala balenie z každej, ale nebola som spokojná. S našou sa to vôbec nedá porovnať,“ dodala Aneta Flachbartová.
Slávka Fajnerová nám zase popísala svoje skúsenosti z reštaurácií. „Mám svoju obľúbenú, kam chodievam na obedy a tam som si tiež všimla, že jedlo málo solia. Keď sa dochucuje, už to nie je ono. Zrejme majú pri varení rovnaký problém, ako my doma. Nevedia odhadnúť množstvo, keď nakupujú soľ od rôznych výrobcov,“ poznamenala.
Posledné vrecúško z výroby je exponátom múzea
Keď v máji 2009 spoločnosť Solivary zanikla, z posledného dňa výroby sa zachovali vrecúška, do ktorých sa balila soľ.
Existuje dokonca jedno, na ktorom sú podpisy všetkých zamestnancov, ktorí posledný deň pracovali na linke. Má dátum 18. mája 2009.
Teraz už patrí do dejín, čo nám potvrdil aj správca historického areálu Solivarov, ktoré patria pod Slovenské technické múzeum, Marek Duchoň.
„To, čo sa predáva v obchodoch, je rakúska soľ a je to potvrdené. Považujem to za klamanie zákazníka, lebo je nekvalitná, prachová,“ konštatoval Duchoň.
Na baleniach je minimálny rozdiel
V obchodoch sú vrecúška so soľou, ktoré sa dajú rozlíšiť od pôvodných len tým, že je na nich uvedené, že sú vyrobené v EÚ. Na origináli bol nápis: Výrobca-Solivary, a. s., Prešov. Inak sú takmer identické.
Vlani konateľka spoločnosti Solivary Trade, s. r. o., Katarína Jánošová, ktorá zastupovala rakúskeho nástupcu Saline Austria na Slovensku, nepoprela, že soľ pochádza z Rakúska.
Vtedy sa vyjadrila, že od januára 2012 sa už nebude baliť do týchto obalov.
Prešovská soľ. Pochádza z Rakúska, ale predáva sa pod touto značkou.
Foto: Anna Košuthová
Ako hodnotíte kvalitu soli z dovozu?
V uliciach Prešova sme sa ľudí pýtali, či sú spokojní so soľou, ktorá je dostupná v obchodných sieťach a či im nechýba pôvodná zo Solivarov.
Anna Dobrovičová, 80 rokov, Prešov
„No, ja si zvykám ťažko. Naša soľ bola lepšia, hrubšia a mala slanosť. To, čo je teraz v obchodoch, sa nedá ani porovnať. Každé jedlo si teraz treba dosoliť. Pamätám sa, že kedysi tiež bolo málo soli a chodili sme na Solivar na soľanku a doma sme ju odparovali, aby sme mali s čím soliť jedlo.“
Darina Maňková, 61 rokov, Prešov
„Prešovskú soľ nekupujem. Mám zdravotné problémy a prešla som na morskú soľ. Už mi je teda jedno, čo je teraz v predaji a neviem to posúdiť. Zvykla som si na morskú a chutí mi.“
Viera Godlová, 54 rokov, Prešov
„Ja neviem, nejako som neporovnávala, čo predávajú v obchodoch. V poslednom čase kupujem českú soľ a pomaly si zvykám. Naša bola rozhodne lepšia, ale neostáva nám iné, len variť s tým, čo je. Deti si zvyknú ešte dochucovať jedlo, ja už musím soliť menej.“
ako
Fakty
Solivary zanikli v roku 2009
Od roku 1570, keď sa začala podzemná ťažba soli, po stáročia zásobovala celé Rakúsko-Uhorsko a patrila medzi najkvalitnejšie soli v Európe. Výroba prežila hladomory, hospodárske krízy či svetové vojny.
V roku 2009 sa spoločnosť Solivary Prešov, ktorá ročne produkovala 100-tisíc ton soli pre potravinársky, chemický aj farmaceutický priemysel, ocitla v situácii, keď nedokázala splácať záväzky a udržať firmu so 155 zamestnancami. Vyhlásili konkurz a 16. mája 2009 sa závod stal minulosťou.
Po niekoľkých kolách dražieb ju kúpila spoločnosť Kolifaktor. Za osem miliónov eur získala prešovskú fabriku, nehnuteľnosti a technológie v rozostavanom ťažobnom závode v Zbudzi aj nedokončenú prevádzku v Michalovciach. Kúpili aj obchodné meno a know-how Solivarov spolu s oprávneniami na ťažbu soli.
Neskôr kúpili značku i ochrannú známku rakúski podnikatelia. Tí teraz svoju soľ predávajú pod názvom Prešovská soľ. Na Slovensku ich zastupuje spoločnosť Solivary Trade, s. r. o.
Areál Solivarov je už takmer tri roky bez technológie a opustený. Chátra.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári