RUDLOV. Príklady dobrej praxe medzi tretím sektorom a sociálne odkázaným obyvateľstvom reprezentujú už niekoľko rokov v obci Rudlov, okres Vranov nad Topľou, spoločné aktivity občianskeho združenia (OZ) Svatobor pod Oblíkom a členov miestnej rómskej komunity.
Desiatky ľudí zo sociálne znevýhodneného prostredia, medzi ktorými sú aj zdravotne postihnutí, sa tu pravidelne zapájajú do rôznych druhov pracovných činností.
Pracujú v sade, kompostovisku, záhrade, venujú sa remeslu
Združenie pracuje na sociálnom programe s početnou rómskou komunitou za obcou Rudlov v areáli Malinka, ktorý sa rozprestiera na rozlohe päť hektárov, už piaty rok.
Spoločne tu vykonávajú viacero druhov pracovných a verejnoprospešných aktivít. Ich činnosť dotuje niekoľko domácich, ako aj zahraničných partnerov, no potrebné financie si získavajú aj predajom vlastných produktov.
"Vybudovali sme tu ovocný sad, viacero kompostovísk a počas sezóny tu obhospodarujeme zeleninovú záhradu. Rozbehli sme tu zároveň remeselnú výrobu metiel z brezového prútia a ciroku," informoval TASR zástupca OZ Svatobor pod Oblíkom Štefan Straka.
Ako uviedol, všetci tí, ktorí sa v priebehu roka podieľajú na pestovaní zeleniny či ovocia v areáli Malinka, ich následne získavajú vo forme odmeny.
Miestna rómska komunita sa zároveň v spolupráci s Lesmi SR podieľa na prerezávke lesných porastov v okolitých Slanských vrchoch.
"Za túto činnosť nedostávame peniaze, ale drevo, ktorým následne môžu chudobné komunity doma kúriť," vysvetlil Straka s tým, že OZ získava z lesa aj drevný odpad na vykurovanie komunitného centra a brezové prútie, ktoré používajú pri spomínanej výrobe metiel v chránenom pracovisku.
Aktivizovali asi 150 ľudí
"Našou snahou je prebudiť u miestnych ľudí nadšenie, aby sa čo najviac snažili zabezpečovať si podmienky pre dôstojný život. Týka sa to aj ich potravinovej a energetickej sebestačnosti. Podarilo sa nám takto aktivizovať približne 150 ľudí, ktorým sprostredkúvame prístup k pôde, pomáhame osivami, náradím a poradenstvom," doplnil Straka.
Komunitné centrum a chránená dielňa v areáli Malinka sú od minulého roka vykurované kotlom na biomasu.
"Namiesto uhlia tak spaľujeme biomasu v podobe odrezkov z priemyselnej výroby, slamy, sena či drevnej štiepky. Naším plánom je, aby táto kotolňa teplom, ktoré vyprodukuje, slúžila v budúcnosti aj na vykurovanie skleníkov a fóliovníkov, v ktorých plánujeme realizovať ďalšiu záhradnícku činnosť," uzavrel Straka.
Foto: TASR/Milan Kapusta
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári