Voľby sú za nami a výsledky sú známe. Obce v okolí Prešova a Sabinova výraznou mierou podporili Smer-SD, za ktorým s odstupom skončilo druhé KDH.
SABINOV/PREŠOV. Na tom nie je nič zvláštne, taký je aj celoslovenský výsledok. V niektorých dedinách však došlo k zaujímavým vychýleniam a ak by sa parlament zostavoval podľa výsledkov v nich, vyzerala by politická mapa Slovenska úplne inak.
Jarovnice: Namiesto Smeru volili Zelených
V okrsku pri rómskej osade v Jarovniciach (okres Sabinov) sa darilo dvom stranám. Smeru a Mostu. Do parlamentu by sa v tomto okrsku dostala aj strana č. 1 – Zelení.
Pravdepodobne chceli tamojší voliči voliť Smer s číslom 11, ale vzali prvý volebný lístok, ktorým boli Zelení a zakrúžkovali na ňom jedenástku.
Voľby sú však tajné a demokratické, takže musíme pripustiť aj možnosť, že kaderník Igor Novosad z Bratislavy je v tomto jarovnickom okrsku skutočne mimoriadne populárny politik, ktorý v prednostných hlasoch predstihol aj mená ako Matovič, Žitňanská, Mečiar či Čaplovič.
V ďalšom okrsku v Jarovniciach, ktorý ako jeden z troch nie je pri osade, by zas päťpercentný prah prekročila Ľudová strana Naše Slovensko.
Celkovo v obci zvíťazil Smer s takmer 60 percentami pred KDH (12,64 %) a Mostom (6,91 %). Kotlebovci získali vyše troch percent a Zelení takmer dva a pol percenta.
Kotlebovci bodovali v Šarišských Michaľanoch
Veľká obec Šarišské Michaľany v Sabinovskom okrese je známa viacerými kauzami v súvislosti so spolunažívaním s rómskou komunitou. Po vražde predavačky a vážnom zranení správcu ihriska prišli do dediny protestovať kotlebovci, ku ktorým sa pridali i miestni. Polícia demonštráciu tvrdo potlačila.
Olej do ohňa spolunažívania prilialo aj rozhodnutie súdu, podľa ktorého má miestna škola odstrániť údajné segregovanie rómskych detí.
Všetky tieto veci a problémy s minoritou sa prejavili aj vo voľbách. Už pred pol druha rokom získala Kotlebova ĽSNS vyše 7 percent, v týchto voľbách si ešte polepšila (8,37 %).
Kotlebovcom sa darilo aj v iných obciach, kde prekročili päť percent. V Sabinovskom okrese to boli okrem Šarišských Michalian aj Uzovské Pekľany a Renčišov, v Prešovskom okrese Hrabkov a Nemcovce.
Relatívne silnú pozíciu získali extrémisti v okrese Bardejov (Buclovany, Marhaň, Šašová) a vo Vranovskom okrese, kde vo Vyšnom Kazimíre chytili dvojciferný výsledok, takmer 12 percent a päť percent prekročili v Detríku a Hencovciach.
Náš kraj uspel medzi svojimi
Nová politická strana Náš kraj vo voľbách veľa vody nenamútila. Získala 4 859 hlasov, čo je 0,19 percenta.
Na niektorých miestach sa ale Nášmu kraju, ktorý je skôr regionálnou stranou (aj keď s celoslovenskou pôsobnosťou) vcelku darilo. V obci Zlatá Baňa pri Prešove, kde býva predsedníčka Ľuba Kráľová, získal Náš kraj 6,36 percenta.
V Sabinovskom okrese prekročil prah zvoliteľnosti v Bajerovciach a hlavne v Tichom Potoku, kde získal vyše 18 percent. Dvojciferný výsledok mal i v niektorých rusínskych dedinách.
Vo Svidníckom okrese to boli Korejovce, Krajná Poľana, Nižná Jedľová, pričom v Bodružali získal 18,75 percenta hlasov. Pomerne dobre si Náš kraj počínal aj v okresoch Snina, Medzilaborce a čiastočne Humenné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári