Lyžiari a snoubordisti sa tu mohli vyblázniť len na prírodnom snehu. Najviac zranení si odnášali práve snoubordisti.
DRIENICA/LYSÁ. V tomto pohorí pôsobia dobrovoľní záchranári z horskej služby približne 30 rokov. Starajú sa o bezpečnosť turistov.
„Naším poslaním a úlohami je poskytovanie preventívnej, záchrannej i informačnej činnosti pre návštevníkov hôr, lyžiarskych svahov a tratí,“ informoval Peter Pavelek, dobrovoľný horský záchranár.
Na svahu bolo najviac zranených snoubordistov
Túto lyžiarsku sezónu hodnotil ako dobrú. Tvrdí však, že najviac úrazov na svahu mali snoubordisti.
„Niektorí sú na svahu nedisciplinovaní a potom dochádza k rôznym nepríjemným zraneniam,“ uviedol P. Pavelek.
Tomáš Čorňák snouborduje už asi osem rokov. „Disciplínu alebo nedisciplinovanosť snoubordistov vnímam skôr ako individuálny prejav človeka. Sú aj takí, ktorí sú ohľaduplní, ale sú aj takí, ktorí si chcú na svahu niečo dokazovať. Je to individuálne. Rovnaké pravidlá platia aj pre lyžiarov.“
Úrazov na svahu mal už habadej. „Hlavne, keď som sa učil a začínal. Väčšina mojich úrazov vznikla mojou chybou a nerešpektovaním pravidiel na svahu alebo preceňovaním svojich schopností,“ zdôraznil.
Pre pády si kúpila prilbu a chrániče
Posledné dva roky holduje snoubordu aj Martina Lukáčiková.
„Je to zaujímavejšie a podľa mňa aj trošku ťažšie. Nemôžem povedať, že snouborďáci sú menej disciplinovaní. Rozdiel je v tom, že ak niekto spadne na lyžiach, môže sa viac koordinovať, keďže nemajú nohy zviazané na jednej doske. Ja som vážnejší uraz chvalabohu nemala, ale minulý rok som spadla a dosť som si udrela hlavu. Tak som si kúpila prilbu aj chrániče na kolená a cítim sa tak bezpečnejšie. Je jedno, či ideš na lyžiach alebo snouborde, rýchlosť a smer si určíš sám.“
Zasahovali viac ako 25-krát
Na lyžiarskych tratiach v horskej oblasti Čergov zaznamenali dobrovoľní záchranári Horskej služby na Slovensku (HSnS) koncom februára niekoľkých zranených.
Zasahovali najmä v oblasti Drienica-Lysá.
„Dobrovoľní záchranári HSnS z okrsku Lysá boli požiadaní o pomoc pre 22-ročnú lyžiarku z Prešova, ktorá si pri lyžovaní poranila koleno. Neskôr pomáhali 23–ročnému Prešovčanovi, ktorý si na snouborde poranil krížovú oblasť chrbtice a hlavu. Je potrebné podotknúť, že snoubordista nemal chránič chrbta a prilbu,“ skonštatoval Juraj Ružbarský z HSnS SR, okrsok Lysá.
Dobrovoľní záchranári z okrsku Lysá do polovice februára zaznamenali v horskej oblasti Čergova viac ako 25 úrazov.
Celý rok robia prevenciu
Záchranári sa snažia robiť v horách prevenciu. „Pre nás je jednoduchšie turistov usmerňovať, ako potom riešiť nejaké nepríjemné úrazy. V lese sa snažíme značiť turistické chodníky a tým, ktorí sú na svahu, vysvetliť ako sa majú správať,“ povedal Pavelek.
Nedávno mali na Lysej záchranári Horskej služby, vojaci a hasiči cvičenie. „
Toto cvičenie tu máme každý rok. Vrtuľník priletí a nacvičujeme záchranu podvesom. Ide o to, že vrtuľník spustí lano s popruhom a záchranarom a na jeho konci prevážame zraneného,“ dodal Pavelek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári