V lokalite Lapanč medzi mestami Prešov a Veľký Šariš mal stáť recyklačný dvor, kde by sa spracovával odpad. Projekt na veľký separačný dvor so skládkou a kompostárňou vznikol ešte v roku 2004, veci sa však dopredu nepohli. Čo bude ďalej s Lapančom? Zdá sa, že nič...
PREŠOV. Záujmové združenie Lapanč, ktoré vytvorili obe mestá, stále formálne funguje. Prešovská samospráva chcela navrhnúť nových zástupcov do orgánov združenia. Zatiaľ zvažuje, či tak vôbec urobí.
Iba na papieri
V koncepcii odpadového hospodárstva na roky 2009 - 2015 vybudovanie recyklačného centra Lapanč figuruje. Reálne však nie. Problémom bola doprava.
Obyvatelia Veľkého Šariša podali ešte v roku 2008 hromadnú pripomienku v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Obávali sa, že podľa štúdie bude mestom prechádzať k separačnému dvoru Lapanč 18 600 nákladných áut ročne.
Druhým riešením malo byť vybudovanie dvojkilometrovej komunikácie z Prešova k Lapanču, ku ktorému však nedošlo, hoci takáto snaha existovala. Projekt nebol úspešný ani pri získavaní zdrojov z Európskej únie.
Kahanec: Treba to uzavrieť
„Ťahá sa to dlho. Stojí to aj slušné peniaze. Otázkou je, ako to uzavrieť,“ povedal člen mestskej rady Stanislav Kahanec (KDH), podľa ktorého problém začal v čase, keď sa mesto Veľký Šariš postavilo na zadné.
„V tomto neistom stave asi nemá zmysel vyhadzovať prostriedky. Druhá vec je, či treba hneď všetko škrtnúť. Treba sa rozhodnúť, či má združenie fungovať v minimálnom režime. Ak však nemá žiaden význam z hľadiska perspektívy pozemkov a tej cesty, tak ho treba zrušiť, aby nezaťažovalo rozpočet,“ dodal.
Chce využiť priemyselný park
„Kameňom úrazu je vybudovanie vyše dvojkilometrovej komunikácie... Spoločníkmi sú mestá Prešov a Veľký Šariš. Keď vstupovali do združenia, mali určitú víziu. Bolo jasné, že treba najskôr nájsť spôsob, ako dopraviť odpad,“ uviedla Svetlana Pavlovičová (Smer-SD), podľa ktorej mesto nemusí zabezpečovať túto potrebu samo.
„Máme priestory v priemyselnom parku, ktorý je voľný. Dnes sú technológie na vysokej úrovni, tam by takýto recyklačný dvor mohol stáť a nikomu neprekážať, komunikácie a infraštruktúra sú vybudované... Vieme pozemky v priemyselnom parku ponúknuť potenciálnym investorom,“ zdôraznila a dodala, že činnosť združenia Lapanč stojí mesto 3 200 eur ročne, čo sú náklady na poplatky, dane a nevyhnutnú administratívu.
„Treba urýchlene prijať koncepciu odpadového hospodárstva,“ zdôraznil viceprimátor René Pucher (nez.), podľa ktorého je dokončenie Lapanču pravdepodobne nereálne, keďže výstavba prístupovej cesty by ho predražila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári