S dieťatkom nemôže ostať ani len babka.
PREŠOV. Lenke Ilečkovej ochorela dcérka a tak bola nútená ísť s malou do nemocnice. „Pri ošetrení v nemocnici sa ma doktorka opýtala, či budem môcť s Vaneskou ostať, no keďže máme ešte štvormesačné bábätko, ktoré dojčím, nemohla som s ňou ostať,“ povedala nám mladá mamička.
Bola s nimi aj Vaneskina babka. „Poprosila som doktorku, či by nemohla s malou ostať ona, no bolo mi to zamietnuté. Vysvetlila mi, že s dieťaťom na oddelení môže ostať len zákonný zástupca, a aj to len matka, lebo na oddelení batoliat, kam Vaneska patrí, majú izby, kde sú matky s deťmi a navyše izby sú oddelené presklennými stenami, a preto tam nemôže byť otec,“ prezradila L. Ilečková.
No v tom čase už bol otec na ceste z Čiech, aby sa s babkou vystriedal.
Nemôže si priplatiť ani jednoposteľovú izbu
„Netušila som, že to v prešovskej nemocnici takto chodí. Máme skúsenosť s detskou nemocnicou v Jablonci nad Nisou, kde majú podmienky stanovené tak, aby to čo najviac vyhovovalo dieťaťu. Tu je to zrejme naopak. V Prešove ani nie je možné priplatiť si jednoposteľovú izbu, ktorú by sme určite zvolili. Bola som z toho poriadne prekvapená. Službukonajúca doktorka mi povedala, že ak chcem, môžem ísť do Starej Ľubovne, kde takéto izby majú, prípadne ešte môžem skúsiť Košice alebo Bardejov.“
Vaneska nebola schopná cestovať niekam ďalej. „Hovorila som, že v žiadnom prípade ju tam nenechám samu, no kto by nechal svoje ani nie 2,5-ročné dieťa samo v nemocnici, ešte k tomu so zvracaním?! Veď sa môže kedykoľvek udusiť. Ďalšia vec je psychická podpora, také malé dieťatko, keď je choré, v prvom rade potrebuje psychickú podporu a oporu vidí len v rodičovi alebo v inej blízkej osobe, ktorou je napríklad stará mama. To by predsa lekári mali vedieť,“ pohoršovala sa matka.
Prípadov v tomto kraji, že matka je doma s deťmi sama, prípadne býva u svojich rodičov a otec pracuje v zahraničí, je veľmi veľa.
Otec by podľa hovorkyne nemocnice blokoval tri lôžka
Podľa Renáty Koziakovej, hovorkyne nemocnice v Prešove, vzhľadom na priestorové možnosti kliniky pediatrie, sú sprievody matiek – u detí do 3 rokov prijímané na 24 hodín.
„U detí nad tri roky sú matky prijímané iba počas dňa. Od 7. do 20. hod. O prijatí sprievodcu rozhoduje primár, prípadne jeho zástupca,“ informovala R. Koziaková. Rovnako nie sú vytvorené ani podmienky na to, aby s deťmi zostávali otcovia.
„Keďže izby sú presklené a dojčiace matky, hospitalizované na detskej klinike, sa ohradili voči mužskej prítomnosti. Izby sú presklené z dôvodu, že personál musí neustále monitorovať zdravotný stav detských pacientov. Detská klinika má veľmi vysokú obložnosť, navyše väčšina izieb je trojlôžková, a keby bol na takejto izbe hospitalizovaný čo i len jeden otec ako sprievodca, zablokuje ďalšie dve lôžka,“ zdôraznila Koziaková.
O možnosti hospitalizácie sprievodu, ako aj o platbách sú rodičia podľa nej vždy individuálne informovaní.
„Tiež na viditeľných miestach, na príjmovej ambulancii, na oddeleniach sú dostupné písomnosti, ktoré informujú rodičov o možnosti pobytu na oddelení a tiež o platbách za pobyt sprievodu. Sťažovateľku ako matku chápeme, ale detské lôžkové oddelenie je zariadenie, v ktorom musíme dbať aj na to, aby sme chránili, neohrozovali ostatných pacientov a k tomu slúžia aj naše interné pokyny, ktorými sa riadime,“ dodala hovorkyňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári