Nájomné byty sú pre mnohé mladé rodiny jediným východiskom, ako prísť k streche nad hlavou. Pre časť z nich je zase možnosťou len úver, ktorý im ale banka nemusí odsúhlasiť pre výšku ich príjmov. Čoraz viac mladých preto odkladá založenie rodiny na neskôr, prípadne aj po svadbe ostávajú bývať s rodičmi.
PREŠOV. Developeri síce v Prešove stavajú byty, ale pre mnohých sú nedostupné kvôli cene. Aj stredná vrstva v Prešove a na okolí zarába len okolo 500 eur mesačne a pracovných príležitostí je málo.
Navyše, nikto dnes nemá istotu, že si prácu udrží najbližších 30 rokov, a tak zaťaženie úverom mnohí musia dôsledne zvážiť.
Mesto Prešov sa naposledy podieľalo na výstavbe nájomných bytov v roku 2006-2007. Vtedy skolaudovali a odovzdali 82 nájomných bytov na Majakovského a Sabinovskej ulici. Odvtedy sa ľady nepohli.
Na radnici je 273 žiadostí
Na prešovskej radnici aktuálne evidujú 273 žiadostí o pridelenie nájomného bytu z existujúceho fondu. Mesto spravuje 396 bytov, z ktorých väčšina bola postavená ešte za socializmu. Zaujímalo nás preto, koľkých žiadateľov dokázalo mesto uspokojiť minulý rok.
„Na základe žrebovania bolo pridelených 18 nájomných bytov,“ informovala nás hovorkyňa radnice Veronika Kmetóny Gazdová. Z pohľadu množstva žiadostí je to teda kvapka v mori.
Primátora Pavla Hagyariho (nez.) sme sa preto opýtali, ako chce situáciu v Prešove riešiť.
„Pripravujeme výstavbu nových štartovacích bytov pre mladých, skôr malometrážnych s nižším nájmom, postupne chceme postaviť okolo 300 nových bytov v lokalite, kde je teraz amfiteáter, v Cemjate a na Sídlisku III premeniť nedostavaný stomatologický areál na byty,“ uviedol primátor.
Zatiaľ je to však vízia, preto nie je možné hovoriť ani o predbežnom termíne, ani o finančnom zabezpečení takých plánov.
Mladí veľa možností nemajú
Keď je na ceste dieťa, mladé rodiny sa dostávajú do stresovej situácie. „Riešili sme to podnájmom. Našťastie si rodičia stavali dom a uvoľnili nám ich byt, takže sme našli východisko. Neviem, či by som mal odvahu vziať si hypotéku na 30 rokov a byt si kúpiť,“ povedal nám otec malej dcérky Rastislav Kaduk.
Ďalší mladý pár, ktorý sme oslovili, síce plánuje svadbu, ale kde budú bývať, to ešte netušia. Po prieskume súčasného trhu sa zhodli v tom, že cena bytov je pre nich nedostupná teraz a možno bude aj o pár rokov.
„Asi budeme musieť ostať bývať s rodičmi v malom dvojizbovom byte. Nevidím východisko, keď sa nestavajú nájomné byty. Riešením by možno bolo odsťahovať sa na dedinu, kde majú také byty, ale to by sme museli do Prešova dochádzať. Obaja tu pracujeme,“ popísala možné východisko Dominika Poliaková.
Iný mladý pár mal viac šťastia. Získali starší byt ešte pred svadbou, postupne ho s pomocou rodičov zrekonštruovali a pripravili na štart do života.
„Pomohla nám mama a dala nám byt dočasne do užívania. Neviem si vôbec predstaviť zaťažiť sa úverom na desiatky rokov pri mojom súčasnom plate,“ dodala Slavomíra Andraščíková.
Koľko bytov sa postavilo
V rokoch 2007-2011 sa v Prešove postavilo 351 bytov a rodinných domov, ale len 82 z nich dalo postaviť mesto s podporou štátu ako nájomné byty. Ďalších 46 je ešte rozostavaných.
Pre 837 bytov v rôznych lokalitách mesta vydala radnica súkromným investorom územné rozhodnutie. Výstavba teda potrvá ešte niekoľko rokov.
Anketa
Ako si zabezpečiť bývanie?
V uliciach Prešova sme sa mladých ľudí pýtali, ako vnímajú svoje šance zabezpečiť si bývanie.
Miriam Vrublovská, 38 rokov, Prešov
„Šanca nie je žiadna s jedným príjmom. Zatiaľ bývame u rodičov. Úver by sme si nemohli vôbec dovoliť, nájmy sú pre nás tiež vysoké a na odkúpenie bytu nemáme prostriedky. Neviem, ako to do budúcnosti vyriešime.“
Michaela Sopková, 26, Drienov
„Už som sa informovala v banke o podmienkach hypoték a bolo by to asi ťažké, ale asi nebudem mať inú možnosť, keď budem chcieť riešiť bývanie. Možno mi trochu pomôžu rodičia, aby som nemusela ísť cez banku, ale raz to budem musieť vrátiť.“
Peter Mihok, 26 rokov, Veľký Šariš
„Rozmýšľam nad tým každý deň, lebo sa chcem osamostatniť. Skúmam možnosti, ale zatiaľ nevidím východisko. Pri tých biednych platoch, čo tu môžu ľudia zarobiť, sa nedá o nejakom šetrení na byt ani rozmýšľať a nájom nepovažujem za riešenie. Dúfam, že sa situácia o pár rokov zmení.“
ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári