Obyvatelia sú zhrození, záhradkári to považujú za nehoráznosť. Prípad už rieši mestská polícia.
PREŠOV. Zaťať sekerou do kmeňa zdravého stromu. Taký je spôsob, ktorým sa chce niekto zbaviť stromov, ktoré mu prekážajú. Deje sa tak na prešovskom Sídlisku II.
Obyvatelia tejto štvrte už majú podozrenie na páchateľa. Má ísť o 80-ročného miestneho dôchodcu.
„Je to barbar,“ rozčúlil sa Jozef Bodnár a podotkol, že ľudia volajú tohto svojho suseda bobor: „Obobruje strom a nechá ho vyschnúť. Potom sa ho môže zbaviť. To nie je normálne.“
Najnovšie sa dotyčný človek zameral na starú lipu nachádzajúcu sa pri pieskovisku a ihrisku na Ulici Marka Čulena. Ide už o údajne tretí strom, ktorý takto dokaličil.
Odborník: Je to ako zabiť človeka
Podľa odborníkov sa ešte strom dá zachrániť. „Tým, že orezal polovicu stromu, druhá polovica bude ešte prijímať živiny. Teda je nutné tú lipu ošetriť, lebo strom bude trpieť,“ povedal odborník na dreviny, šéf prešovských záhradkárov Eduard Jakubek a prirovnal situáciu k tomu, „ako keď zajac ohryzie strom“.
Problém je v tom, že skutočne pokiaľ niekto oseká alebo ohryzie strom, preruší možnosť prijímať mu živiny z koreňov a drevina vyschne.
Tento čin E. Jakubek jednoznačne odsudzuje: „Je to niečo nehorázne. Ako zabiť človeka. Strom dodáva energiu, kyslík, má svoj význam.“
Prípad vyšetruje mestská polícia
Ak chce niekto dať vyťať strom, musí o to požiadať mestský úrad. Odborníci žiadosť posúdia a buď jej vyhovejú, alebo výrub zakážu.
Nechať strom vyschnúť po umelom zásahu je neprípustné a v rozpore so zákonom. Podľa všeobecne záväzného nariadenia o zeleni „je na plochách zelene, ktorá je vo vlastníctve mesta Prešov zakázané trhať kvety a rastliny, lámať a orezávať stromy, kry a ich vetvy, inak poškodzovať zeleň vrátane pôdneho krytu, za poškodzovanie stromov sa považuje aj neodborný a neoprávnený zásah spojený s tvarovaním koruny“.
Čo presne sa stalo na Sídlisku II už zisťuje mestská polícia. Tá môže prípad ďalej posunúť na Policajný zbor, prípadne Obvodný úrad životného prostredia v Prešove.
„Pracovníci Mestskej polície si vyžiadajú od majiteľa zelene, čiže od mesta Prešov, výšku spôsobenej škody. Podľa nej sa určí, či v konkrétnom prípade ide o priestupok, alebo o trestný čin. Pracovníci mestskej polície sú oprávnení pri preukázaní priestupku uložiť pokutu,“ uviedla hovorkyňa mesta Veronika Kmetóny Gazdová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári