Výťahy v prešovských bytovkách už dožívajú. Na Sídlisku III majú výťahy v priemere 30 rokov, na Sekčove či Šváboch o päť menej.
PREŠOV. Peter Bauer je domovníkom v jednej bytovke na Sídlisku III. V bytovke majú dva výťahy. Jeden väčší a druhý menší.
„U nás je vždy nejaký problém s výťahmi. Fungujú, dá sa povedať, na striedačku. Správca bytov nám ich ale stále chodí kontrolovať. My im za údržbu platíme kvartálne asi tak 200 eur za výťah. A v rámci toho chodia, koľko treba. Keď prídu výťah skontrolovať, vždy im podpíšem správu o vykonanej kontrole,“ povedal nám P. Bauer.
Najčastejšou príčinou porúch sú podľa neho problémy s dverami. „Raz sme mali poruchu na kolese, a bežne sa nám pokazia dvere. Zasekujú sa. Buď sa nedajú otvoriť, alebo sa nedá výťah privolať... Alebo sa výťah nechce pohnúť... Problémy sú naozaj rôzne,“ zdôraznil domovník.
Byty v Prešove spravujú dve firmy, Bytový podnik a Spravbytkomfort.
„Našou povinnosťou je starať sa o prevádzku a bezpečnosť výťahov v bytových domoch, s ktorými máme uzatvorenú Zmluvu o výkone správy. Pre našich zákazníkov zabezpečujeme odbornú prehliadku výťahu každé tri mesiace. Odbornú skúšku výťahu každé tri roky a úradnú skúšku výťahu každých šesť rokov,“ informoval Alfréd Leitner, riaditeľ úseku Facility manažment Spravbytkomfortu v Prešove.
Najstaršie výťahy, ktoré prevádzkujú, sú z roku 1962. „Na sídlisku III sú výťahy s rokmi výroby 1970 – 1989, na sídlisku Sekčov a Šváby z rokov 1979 – 1989,“ zdôraznil A. Leitner.
Životnosť výťahov nie je nikde stanovená. „My sa snažíme výťahy udržiavať v bezpečnej prevádzke na vertikálnu dopravu osôb a tovarov čo najdlhšie. Keby niektorý výťah nevyhovoval bezpečnej prevádzke, bol by okamžite odstavený a vyradený z prevádzky,“ skonštatoval Leitner.
Za poruchy si ľudia môžu často sami
Najčastejšou príčinou poruchovosti výťahov sú niektoré ich jednotlivé časti, ktoré sú zastaralé a opotrebované.
„Časté poruchy vznikajú tiež z dôvodu poškodenia časti výťahov ich užívateľmi. Medzi časti výťahov, ktoré sú najviac poruchové patria napríklad aj dverné zámky, privolávač výťahov, riadiace tlačidlá v kabíne či releový počítač. Dôležité je tiež povedať, že väčšina výťahov je zastaralá. Spolu s bytom si vlastníci odkúpili aj podiel na spoločných zariadeniach domu, medzi ktoré patrí aj výťah. Preto modernizácie a výmeny výťahov si vlastníci musia hradiť z vlastných prostriedkov a vieme, že to nie je lacná záležitosť,“ zdôraznil riaditeľ.
Revízie výťahov robí i Juraj Figura, ktorý vyštudoval údržbu a diagnostiku strojných zariadení.
„Treba dávať pozor aj na oceľové laná, ktoré výťah držia. Treba na nich robiť pravidelné revízie a to sa často nedodržiava. Lano vydrží aj desať rokov, ale záleží to od toho, ako často sa výťah používa,“ informoval J. Figura. Na každom výťahu by mal byť nalepený štítok s dátumom poslednej vykonanej kontroly.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári