Uplynulo 70 rokov od chvíle, kedy nacisti vypravili z Popradu prvý transport do koncentračného tábora Auschwitz (Osvienčim).
PREŠOV. V prvom transporte boli aj tri mladé dievčatá zo Solivaru. Anna Diošová mala vtedy 19 rokov, Ela Friedmannová 24 a Malvína Greifová 31 rokov. V tom čase musel zo Solivaru násilne odísť aj obľúbený lekár Alexander Fay.
Dnes je výročie, kedy z Prešova odišiel prvý mužský transport. Zo stoviek odvlečených mužov sa podľa dostupných informácií domov vrátil len Dezider Landa.
Neskôr pôsobil ako predseda Židovskej náboženskej obce v Prešove a o svojich smutných zážitkoch napísal knihu Prežil som Osvienčim.
„Začala sa štafeta, ktorú sme niesli ako vražedné bremeno 1125 dní. Začal sa neúprosný boj o záchranu v kotli nenávisti, zloby a hrôz každého prežitého dňa a noci. Bol to heroický zápas bezbranných, nevinných, utláčaných, ktorým chýbalo hádam všetko, okrem vôle žiť,“ napísal v nej Landa.
Môže sa to zopakovať?
Historička Katarína Hradská z Historického ústavu SAV v Bratislave, keď vysvetľuje historické udalosti spred 70 rokov, zvykne pripomínať ľuďom, že všetko, čo sa stalo, sa môže zopakovať.
„Vo všetkých transportoch, od prvého po posledný, boli občania mesta Prešov i okolitých šarišských obcí. Tichá spomienka na našich spoluobčanov má slúžiť na zamyslenie, poučenie a uchovanie historickej pamäte. Udalosti, ktoré sa odohrali v čase vojnového Slovenského štátu ani dnes nemôžu nechať nikoho ľahostajným. Je potrebné vyzvať učiteľov dejepisu i všetkých, ktorým je zverená výchova mládeže v našom meste, aby nezabudli hovoriť o nedávnej minulosti našich dejín,“ myslí si mestský poslanec Peter Krajňák (Most-Híd).
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári