Protest prokurátora zamotal hlavy predstaviteľom prešovskej samosprávy. Týkal sa uznesenia o vytvorení komisií mestského zastupiteľstva (MsZ), konkrétne o určení ich sekretárov z radov zamestnancov úradu. Podľa prokurátora je to v rozpore so zákonom. MsZ si s protestom rady nevedelo, neprijalo žiadne uznesenie.
PREŠOV. Mestské zastupiteľstvo ešte v januári vytvorilo komisie, nominovalo do nich svojich členov a určilo ich sekretárov, riaditeľov jednotlivých sekcií mestského úradu.
Tento postup napadol okresný prokurátor Michal Glevaňák, podľa ktorého tým „došlo zo strany MsZ k zásahu do kompetencií, ktoré podľa zákona prináležia primátorovi“. Preto navrhol sporné uznesenie zrušiť.
Tento návrh dostali poslanci na stôl, uznesenie však nezrušili. „Mám obavu, že pokiaľ by sme schválili uznesenie tak, ako je navrhnuté, dostaneme sa do nevykonateľného stavu,“ povedal poslanec Richard Drutarovský (SaS).
Poukázal na to, že by tak platilo staršie uznesenie, ktoré by bolo rovnako problematické, keďže tiež v ňom boli určení sekretári.
Navyše, medzičasom sa úplne zmenila štruktúra úradu, na čo upozornil aj Ľudovít Malaga (nez.).
Povedal tiež, že pokiaľ sekretárov komisií určí primátor, bude to už v súlade so zákonom, ale v rozpore so Štatútom mesta, ktorý tiež treba zmeniť.
Čo vlastne poslanci môžu?
„Rozhodnutie poslancov má širší dosah. Mestské zastupiteľstvo podľa výkladu prokurátora nemôže nič uložiť primátorovi či prednostovi. Môže len žiadať. Druhá vec je, ako chce potom MsZ niečo dosiahnuť, keď to zákon neumožňuje?“ upozornil hlavný kontrolór Milan Tkáčik na ďalšie úskalie.
Podľa jeho slov o tomto začarovanom kruhu diskutovali na stretnutí hlavných kontrolórov, pričom ich výklad je taký, že pokiaľ „zastupiteľstvo požiada o niečo primátora a ten toto uznesenie podpíše, zaväzuje sa k tomu, aby ho vykonal“.
Hlavný kontrolór zdôraznil, že podľa prokurátora nie je problémom to, že sú sekretármi komisií vedúci sekcií, ale to, že ich určilo MsZ. Preto navrhol, aby ich MsZ zrušilo.
Komisie by teda nemali žiadnych sekretárov až do zmeny štatútu, resp. by ich určil primátor s odvolaním sa na zákonný stav.
Patový stav
Napokon sa nepresadil ani tento návrh. Neprešli ani návrhy na to, aby MsZ vyhovelo či nevyhovelo uzneseniu a na to, aby zmeny štatútu a rokovacích poriadkov komisií boli predložené v máji.
Podľa zákona sa protestom prokurátora musí samospráva zaoberať do 30 dní. Nastala patová situácia, keď MsZ neprijalo žiadne uznesenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári