Technická univerzita si z cien tepla a elektriny nemusí robiť ťažkú hlavu. Budovu svojho pracoviska v Prešove premenila na laboratórium, v ktorom skúma čo najefektívnejšie využívanie rôznych obnoviteľných zdrojov. Výsledky tohto výskumu budú užitočné aj pre prax.
PREŠOV. Vlastné solárne (na výrobu tepla) a fotovoltaické (na výrobu elektrickej energie) panely, kotol na biomasu, kondenzačný kotol na zemný plyn, bivalentné (na výrobu tepla i chladu) tepelné čerpadlo, modelové laboratórium, kde sa zbierajú všetky zdroje tepla a rekuperačná jednotka na zabezpečenie vetrania.
To všetko sa nachádza v prešovskej budove Katedry prevádzky výrobných procesov Technickej univerzity (TU) v Košiciach.
Výskum pre praktický život
„Hľadáme najefektívnejšiu kombináciu obnoviteľných zdrojov energií, v danom ročnom období a v daných podmienkach,“ opísal výskum jeho zodpovedný riešiteľ docent Miroslav Rimár, učiteľ tejto fakulty.
Ako laboratórium slúži celý objekt, skúmajú, ako sa správa tepelné rozloženie v takejto verejnej budove. Tento priestor ostane energeticky sebestačný aj po oficiálnom skončení projektu, ktorý bude v auguste.
Výskumníci hľadajú metódy, ako zistené výsledky vyhodnocovať čo najjednoduchšie, aby to bolo možné v bežnej prevádzke.
„Robíme aj crash-testy, teda simulujeme havarijné stavy,“ doplnil šéf výskumu TU Miroslav Rimár.
Čo je najvýhodnejšie
Účinnosť správania sa obnoviteľných zdrojov merajú dlhodobo, na to nestačí jedna zima či jeden rok. Prvé výsledky však už výskum priniesol.
„Veľmi dobrá je pre verejné budovy kombinácia drevnej štiepky a solárnej energie. Dôležitý je pomer medzi klasickými a obnoviteľnými zdrojmi energie. Niekde môžu byť obnoviteľné zdroje dominantné, inde doplnkové,“ uviedol príklad docent Rimár.
Výstupy z výskumu budú slúžiť nielen odborníkom z akademickej obce, ale aj projektantom tepelných zariadení, energetikom či manažérom vo výrobe tepla a elektrickej energie.
Dajú sa využiť napríklad na školách či iných verejných budovách. Už teraz je o informácie z výskumu záujem. Zároveň je výskum súčasťou medzinárodnej spolupráce, ktorá má pokračovať aj v budúcnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári