Kendice sa menia. V týchto dňoch obec dokončuje obnovu centra obce. Opravili chodníky, na ktorých je teraz nový asfaltový povrch, vytvorili parkovacie miesta aj verejnú zeleň. Aktivity tým nekončia. Koncom roka chcú odovzdávať nové nájomné byty.
KENDICE. Na projekt revitalizácie centra dediny získali zdroje z európskych fondov, štátnej dotácie a časť vložila obec. Išlo o náklady vo výške 235-tisíc eur.
Do leta budú všetky práce dokončené a keď prídu do Kendíc návštevníci, nájdu už aj to, čo doteraz chýbalo. Faktom totiž je, že keď sa v obci konali väčšie kultúrne podujatia či folklórne festivaly, návštevníci mali vždy problém s odstavením vozidiel. Museli ich nechať na ceste alebo parkovať na školskom dvore.
„Teraz je vytvorená parkovacia plocha pri kostole aj pri obchode, urobili sme aj nejaké parkové úpravy,“ informoval nás starosta Róbert Ondrej (SDKÚ).
Práve včera bol na mieste kontrolný deň, takže dolaďovanie úprav už nepotrvá dlho.
Stavajú nájomné byty
Mladé rodiny sa už teraz tešia, že získajú strechu nad hlavou. Samospráva sa totiž pustila do výstavby 11 nájomných bytov, hoci už teraz eviduje vyše 20 žiadostí. Na tento účel získali úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania vo výške 438-tisíc eur, na časti nákladov sa podieľa aj obec.
Na kanalizáciu sa im podarilo získať príspevok z Environmentálneho fondu vo výške 32-tisíc eur. Výstavba by mala byť ukončená v novembri. Kendičania aj ľudia z okolia však majú záujem aj o individuálnu výstavbu, ale obec na to zatiaľ nie je pripravená.
„Územný plán máme vypracovaný, ale problém je, že zatiaľ nemáme vykúpené pozemky, ani pripravenú dokumentáciu pre inžinierske siete aj prístupovú komunikáciu. Musíme nájsť zdroje v rozpočte,“ vysvetlil nám starosta Ondrej.
Hospodária s vyrovnaným rozpočtom vo výške 1 milión eur, ale vývoj príjmov z podielových daní je neistý, čo potvrdili aj predchádzajúce roky. Šetriť musia na každom kroku a na rozvojové plány im veľa financií neostane.
Vedeli ste?
Obec je známa pestovaním kapusty
Kendičanov ľudia z okolia vždy volali kapustári. Pestovala sa tam totiž kapusta vychýrenej kvality a domáci si aj teraz odovzdávajú staré recepty z tejto listovej zeleniny z generácie na generáciu.
Obec má 1 726 obyvateľov, má zabezpečenú elektrifikáciu, plyn, vodovod aj ochranu pred povodňami. Len pred troma rokmi bola jednou z najviac postihnutých obcí po záplavách. Vďaka hrádzi by sa to už nemalo opakovať.
V dedine je nielen deväťročná ZŠ, ale aj dvojtriedna materská škola, kultúrny dom, verejná, farská aj školská knižnica. Tiež klub dôchodcov, stredisko osobnej hygieny a práčovňa pre sociálne slabšie rodiny, zdravotné stredisko i zubná ambulancia.
Súbor Kendičan, divadelný súbor Etudy, Futbalový klub FK Slovan Kendice, dobrovoľný hasičský zbor, klub kulturistov, turistov, základná organizácia Zväzu zdravotne postihnutých, Občianske združenie Terne čave a Občianske združenie Lačo Roma úspešne prezentujú Kendice pri rôznych príležitostiach.
Vznik obce sa datuje do roku 1249, kedy uhorský kráľ Belo IV. daroval majetok zemanom v doline Svinky, ktorý na východe susedil s pozemkami užívanými poddanými z Kendíc. Je to najstaršia písomná správa o Kendiciach. Koncom 13. storočia sa stala majetkom zemana Petra z rodu Abovcov a magistra Jóba.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári