Za cestu zaplatil viac, ako stál samotný vodomer. Dôvodom je, že na výmenu malého vodomera prišli traja pracovníci nákladným autom. A nešli iba k nemu. Cestu však naúčtovali všetkým. Vodárne to nepovažujú za obohacovanie, rozdiel medzi počtom fakturovaných kilometrov a skutočnou vzdialenosťou však vrátili.
GREGOROVCE. Zákazník vodární Róbert Tomečko z Gregoroviec (okres Prešov) požiadal o výmenu vodomera. Presakovala mu z neho voda. Vodárne mu telefonicky oznámili, že pošlú k nemu montéra poobede, keď príde na rad.
„Na zadanú adresu prišli traja pracovníci vodárenskej spoločnosti a vodomer vymenili. Naúčtovali mi 32 kilometrov za cestu zo Sabinova do Gregoroviec a späť v cene 90 centov s DPH za kilometer, čo je viac ako samotná cena vodomera. Navyše skutočná vzdialenosť je iba 13 kilometrov v jednom smere,“ znechutene vraví R. Tomečko.
Upozornil ich na to, že kilometre sú prehnané a automobil s montérmi nebol vyslaný priamo iba k nemu, ale čakal na poradie: „Oznámili mi, že kilometre účtujú každému, ako keby išli zo strediska. Aj keď idú k iným.“
Namieta aj to, že nikto z kompetentných pracovníkov mu neoznámil, že výjazd je spoplatnený takou vysokou sadzbou za kilometer.
„Prišli s digitálnym fotoaparátom a novým vodomerom. Nerozumiem, prečo bolo nutné k výmene vodomera posielať nákladný skriňový automobil s troma pracovníkmi,“ pohoršuje sa.
Služby poskytujú technikou, akú majú k dispozícii
Martina Bubelíniová z agentúry zastupujúcej Východoslovenskú vodárenskú spoločnosť uviedla, že služby pre zákazníkov poskytuje ich spoločnosť takou technikou a vozidlami, ktoré majú k dispozícii.
Na stredisku v Sabinove sú to skriňové vozidlá. Pracovníci alternatívu nemajú, pretože s ohľadom na bezpečnosť pracovníkov si ich zákazník nemôže odviesť vlastným vozidlom.
„Podľa cenníkov platných v našej organizácii k prácam na objednávku fakturujeme aj kilometre ubehnuté vozidlom zo strediska na miesto výkonu práce a späť. V tomto konkrétnom prípade sa vodič cestou zo strediska zastavil pre pracovníkov na Čistiarni odpadových vôd (ČOV) v Sabinove, ktorí tam pracovali v šachtách hlbších ako 1,5 metra, čo nemôže vykonávať iba jeden pracovník,“ dodala.
Rozdiel vrátia
Stavy z ukazovateľa ubehnutých kilometrov zapísané v zázname z jazdy pracovník odčítal a po vynásobení dvomi použil ako podklad k fakturácii.
„Je ešte namieste otázka, či na miesto výkonu išiel tou najkratšou cestou, pretože nemajú vo vozidlách navigáciu a najkratšiu cestu nemusí poznať,“ doplnila.
Na margo sťažnosti R. Tomečka uviedla: „Zohľadníme rozdiel medzi počtom fakturovaných kilometrov k vykonaniu jeho požiadavky a skutočnou vzdialenosťou od pracoviska po miesto výkonu práce a späť.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári