Najväčšiu šancu nájsť si po skončení školy zamestnanie a neskončiť v evidencii úradu práce majú absolventi stredných odborných škôl (SOŠ) zo strojárskych odborov, elektrotechnických a zdravotníckych. Vyplýva to z analýzy Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) SR.
PREŠOV. Kým v Bratislave je umiestnenie na trhu práce najideálnejšie, tam našlo prácu viac ako 85 percent absolventov, horšie je to na východe Slovenska.
Rovnaké štatistiky potvrdzujú, že v Prešovskom a Košickom kraji je úspešnosť absolventov pod hranicou celoslovenského priemeru. Zaujímavé je, že v Prešovskom kraji napríklad o školy so strojárskym zameraním nie je už niekoľko rokov záujem. Dôvodom je fakt, že sa mladí nevedia zamestnať.
Naopak, veľký záujem je o gymnáziá, hotelové a obchodné akadémie, v posledných rokoch aj o pedagogické školy. Enormne klesol aj záujem o lesnícke, poľnohospodárske či stavebné odborné školy.
Ako nám potvrdil vedúci odboru školstva na Úrade Prešovského samosprávneho kraja Karol Lacko, v pôsobnosti župy je v súčasnosti 81 škôl, v ktorých je 37-tisíc žiakov. Práve preto, že sa pracovný trh mení, na viacerých školách vzniklo 82 nových študijných a učebných odborov. Naopak, 28 zaniklo. Ani to však absolventom nemusí pomôcť.
„Problém absolventov škôl nevzniká ani tak ich príchodom na trh práce, ale v dôsledku nedostatku ich pracovných skúseností a neochoty zamestnávateľov zamestnať ľudí bez praxe,“ konštatuje sa v analýze ÚPSVaR, čo potvrdzuje aj realita.
Podľa analýzy sú gymnazisti najúspešnejší
Z hľadiska úspešnosti na trhu práce sú na tom najlepšie gymnáziá. To preto, lebo väčšina absolventov pokračuje v štúdiu na vysokých školách.
Nie je však vylúčené, že po ukončení štúdia sa aj tak dostanú do evidencie úradov práce. „Zaujímavé je, že viac ako polovica absolventov SOŠ neprišla do evidencie hneď po skončení školy. Časť prišla až po neúspešnom štúdiu na vysokej škole, druhú skupinu tvoria osoby, ktoré po ukončení štúdia našli uplatnenie na trhu práce, pričom priemerná doba trvania pracovného pomeru bola len 68 kalendárnych dní. Hlavným dôvodom ukončenia pracovného pomeru bolo jeho ukončenie v skúšobnej lehote, respektíve ukončenie dohodou,“ uviedla hovorkyňa ÚPSVaR Andrea Hajduchová.
Aká je pozícia absolventa v regióne?
V okrese Prešov bolo ku koncu februára evidovaných 1 146 absolventov. Ich šance sú naozaj obmedzené.
Spolu s ostatnými uchádzačmi o zamestnanie sa musia presadiť v ponuke 60 pracovných miest. O jedno sa totiž uchádza 254 ľudí.
Ani v okrese Sabinov nie je situácia iná. Tam je v evidencii 455 absolventov, ale len 15 voľných pracovných miest. O jedno miesto je 462 záujemcov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári