Neptúnova fontána v centre mesta už strieka a prilákala do parku desiatky ľudí.
PREŠOV. Fontány sú neoddeliteľnou súčasťou dotvárajúcou verejné priestranstvo mesta. Aj po minulé roky v letnom období a pri vysokých teplotách mali nielen estetický, ale aj zdravotný význam, najmä ako významné zvlhčovače a ionizátory ovzdušia.
„Zima trvala akosi dlho. Konečne vyšlo slnko a tak je príjemné posedieť si v parku. Všimla som si aj to, že fontána už zase strieka, len ryby v nej chýbajú,“ povedala nám študentka Lucia Vargovčíková.
Podľa hovorkyne primátora Veroniky Kmetóny Gazdovej všetky ostatné fontány začne zmluvná firma postupne pripravovať na prevádzku. Termín je od 15. do 30. apríla.
Zaujímalo nás, koľko mesto stojí prevádzkovanie všetkých fontán v meste. „V rámci ich prevádzkovania od mája do októbra 2011 sa spotrebovalo 1 740 metrov kubických vody a 75 165 kWh elektrickej energie,“ uviedla hovorkyňa spotrebu, ale nie finančné náklady.
Spotreba vody je však o niečo vyššia, lebo v centre sú aj tri pitné fontány, konkrétne Hríb pri predajni Spolku sv. Vojtecha, Mušľa na Hlavnej a Lekno pri Tescu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári