Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Chlieb sa lámal na poslednej rýchlostnej skúške

Takmer sedemdesiat posádok z piatich krajín sa predstavilo na DMACK Tyres RALLY 2012 – XIX. Rally Prešov a Slovenského Rally Pohára počas uplynulého víkendu.

Víťazi. Z celkového prvenstva sa tešila poľská dvojica Grzyb – Hundla na vozidle Peugeot 2O7 S2000.Víťazi. Z celkového prvenstva sa tešila poľská dvojica Grzyb – Hundla na vozidle Peugeot 2O7 S2000. (Zdroj: Štefan Glovičko)

Takmer sedemdesiat posádok z piatich krajín sa predstavilo na prvom podujatí slovenského šampionátu automobilových súťaží rely DMACK Tyres RALLY 2012 – XIX. Rally Prešov a Slovenského Rally Pohára počas uplynulého víkendu.

PREŠOV. V prvý deň dvojdňovej súťaže čakalo na posádky v rámci slovenského šampionátu 6 rýchlostných skúšok s celkovou dĺžkou 74,7 km.

Posádky prešli dvakrát RS Šalgovik, Zlatá Baňa a Ľubotice, ktoré najlepšie sadli úradujúcemu majstrovi Jozefovi Bérešovi ml. s Róbertom Mullerom na Škode Fabia S2000. Najlepším spôsobom vyrazili za obhajobou vlaňajšieho titulu absolútneho majstra ako aj víťaza Rally Prešov.

„Druhé kolo nadmieru splnilo moje očakávania, no obával som sa prejazdu Zlatou Baňou za tmy. Po prvých dvoch skúškach druhej sekcie sme získali náskok pred Grzybom, preto sme si v závere mohli dovoliť ísť voľnejším tempom,“ povedal víťazný Béreš ml.

Na rýchly štart reprezentantov košického tímu Styllex motorsport nedokázali počas celého prvého dňa odpovedať Poliaci Grzegorz Grzyb s Robertom Hundlom a Peugeotom 207 S2000. Napokon skončili druhí s bezmála minútovým mankom na víťazov.

„Naším cieľom bolo skončiť na druhom mieste, čo sa nám aj podarilo. Vedeli sme, že Béreš pôjde rýchlo a ja som sa na týchto tratiach necítil najistejšie,“ uviedol Grzyb.

V druhej sekcii zrýchlilo duo bratov Melichárkovcov a vo výsledkoch postúpili na tretiu pozíciu. K bronzu im pomohli aj problémy Wojteka Chuchalu s Kamilom Hellerom. Poľská dvojica sedlajúca špičkové produkčné Subaru Impreza sa v poslednom teste dňa dostala do problémov.

Viac ako štvorminútová strata kvôli defektu ich zosadila z priebežného tretieho miesta a prvej priečky v rámci triedy 3. Prvenstvo v hodnotení produkčných áut tak padlo do náruče Čechov Jaroslava Orsáka a Davida Šmeidlera s Mitsubishi Lancer Evo IX.

Rozhodla malá chybička

O tom, že automobilová súťaž končí na cieľovej rampe, sa presvedčili Jozef Béreš ml. s Róbertom Mullerom. Posádka bola na najlepšej ceste zopakovať piatkové víťazstvo a triumfovať aj v celkovom hodnotení prešovskej rely. Šmyk a havária na záverečnom meranom úseku im dobré vyhliadky zmarili.

„Boli sme si vedomí, že máme dostatočný náskok a poslednú skúšku sme potrebovali iba prejsť aj za cenu nejakej časovej straty. Asi štyri kilometre po štarte nám však v rýchlej pravej zákrute ušla zadná časť auta a už sa s tým nedalo nič robiť. Zostali sme v priekope. Možno za to mohlo aj to, že sme dlhšie zostali stáť na štarte a trochu nám vychladli pneumatiky,“ popísal okolnosti výletu mimo trate Béreš.

Poliaci si počkali na chybu súpera a v samom závere sa posunuli do čela. Vyhrali nielen v rámci hodnotenia druhého dňa, ale aj celkovo.

„Je mi ľúto, že Jožko odstúpil, treba priznať, že bol rýchlejší. Radšej by som vyhral po súboji, ale toto sú rely. Vlani sme tu my povyhrávali rýchlostky a odstúpili sme z jasného prvého miesta kvôli technickej poruche,“ povedal Grzegorz Grzyb.

Dve druhé miesta - v druhej etape i absolútne - zaknihovalo postupne zrýchľujúci bratia Jaroslav a Erik Melichárkovci s Mitsubishi Lancer WRC 05. ec. Tretí v rámci absolútneho poradia XIX. Rally Prešov sa umiestnil Igor Drotár s Vladom Bánocim na Škode Fabia WRC.

„V solídnej konkurencii prešovskej rely sme skončili v prvej trojke, čo nás veľmi teší. S týmto autom sme pred dvomi rokmi túto rely vyhrali a teraz sme opäť v cieli a na pódiu,“ prezradil I. Drotár.

Absolútne poradie XIX. Rally Prešov: 1. Grzegorz Grzyb/Robert Hundla (Poľ./Peugeot 207 S2000) 1:15:27,7 h, 2. Jaroslav Melichárek/Erik Melichárek (SR/Mitsubishi Lancer WRC05) +44,2 s., 3. Igor Drotár/Vladimír Bánoci(SR/Škoda Fabia WRC) +1:16,7 min., 4. Jaroslav Orsák/David Šmeidler +1:23,2, 5. Lukáš Lapdavský/Július Lapdavský +3:59,7, 6. István Petho/Attila Ruboczky +4:06,9, 7. Tomáš Ondrej/Adam Gomori +4:13,9, 8. Wojtek Chuchala/Kamil Heller +4:24,0, 9. Mário Csente/Petr Tešínsky +6:22,4, 10. Vlastimil Majerčák/Marcel Kollárik (SR) Mitsubishi Lancer Evo IX +6:34,7.