V Rokycanoch v závere minulého roka zvýšili starostovi plat a poslancom schválili odmeny. To všetko po skončení riadneho zastupiteľstva za zatvorenými dverami v starostovej kancelárii. Podľa právnika ide o porušenie zákona.
ROKYCANY. Na zasadnutí zastupiteľstva v Rokycanoch (okres Prešov) sa preberali veci z jeho riadneho programu.
Po jeho skončení sa poslanci vybrali za starostom s návrhom o ich odmenách.
„Po rokovaní sme išli za starostom a tam sme sa dohodli na poslaneckých odmenách a na starostovom zvýšení platu,“ informoval zástupca starostu Daniel Mihaľ.
Zvýšenie platu a udelenie odmien poslancom bolo dopísané do uznesenia zo zasadania obecného zastupiteľstva, ktoré už predtým bolo schválené všetkými poslancami, pred prítomnými občanmi obce na zasadaní.
Výšku svojho platu nám starosta odmietol povedať. Podľa našich výpočtov by mal byť jeho súčasný plat 1 600 eur. Chceli sme od neho vedieť aj to, aká je výška poslaneckých odmien.
Starosta Miloš Jaš (nez.) odpovedal záhadnou vetou: „Mám za to, že ako starosta obce Rokycany nemám splnené zákonné podmienky, aby som vám poskytoval vami požadované podmienky.“
Výšku odmien nám však prezradil poslanec mestského zastupiteľstva Peter Guman (nez.) „Každý poslanec dostal niečo nad 500 eur, ktoré ešte museli zdaniť,“ uviedol P. Guman.
Toto všetko sa nepáčilo jednému z obyvateľov obce, Radoslavovi Šoltisovi. Ten dal postup poslancov a starostu preveriť.
„Dal som podnet na prokuratúru, veď to je jasné obídenie zákona. Starostovi zvýšili plat o 25 percent a poslancom udelili odmeny vo výške viac ako 500 eur. Stanovisko z prokuratúry však v rukách ešte nemám,“ povedal nám R. Šoltis.
Právnik: Rokovanie musí byť zo zásady verejné
O stanovisko k tejto situácii sme požiadali i právnika spolupracujúceho so združením Via Iuris, Imricha Vozára.
Neverejnosť rokovania zastupiteľstva sa podľa neho musí vyhlásiť uznesením zastupiteľstva a to len vo vymedzených prípadoch.
„Neverejné nemôže byť rokovanie o použití verejných prostriedkov na platy a odmeny napríklad pre starostu, alebo poslancov. V tomto popisovanom prípade došlo k jasnému obídeniu ustanovenia. Popisovaným spôsobom sa dosiahlo, že verejnosti nebolo umožnené zúčastniť sa rokovania o zvýšení platu starostu, ani o odmenách pre poslancov, napriek tomu, že takéto rokovanie musí byť zo zásady verejné. Vzhľadom na to takéto rokovanie neprebehlo v súlade so zákonom, v dôsledku čoho aj samotné schválenie zvýšenia platu starostu, ako aj schválenie odmien pre poslancov nebolo vykonané v súlade so zákonom,“ informoval I. Vozár.
Program musí byť zverejnený tri dni vopred
Rokovanie obecného zastupiteľstva upravuje zákon o obecnom zriadení v platnom znení.
„Jeho odseky 4 a 5 hovoria, že návrh programu zasadnutia obecného zastupiteľstva sa zverejňuje na úradnej tabuli v obci aspoň tri dni pred zasadnutím obecného zastupiteľstva. Taktiež obecné zastupiteľstvo schvaľuje návrh programu zasadnutia a jeho zmenu na začiatku zasadnutia. V prípade, ak dôjde k zmene programu rokovania v rozpore s týmito ustanoveniami, je takýto postup obce nezákonný. V tomto popísanom prípade zjavne došlo k porušeniu týchto ustanovení - rokovalo sa o časti programu, ktorý nebol zverejnený 3 dni pred zasadnutím obecného zastupiteľstva a táto zmena programu nebola schválená na začiatku zasadnutia zastupiteľstva,“ dodal Vozár.
Obrátili sme sa i na starostu obce. „Nebudem na to odpovedať. Prešetruje sa to. Viac sa k tomu nevyjadrím,“ uviedol Miloš Jaš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári