Mimochodom, majitelia, ktorí chovajú psy v bytoch, platia najvyššiu daň na Slovensku, a to 66 eur.
PREŠOV. Kritizujú mesto, že za vybraté peniaze pre nich nič nerobí. Psičkári už dlho zasypávajú mesto požiadavkami na vybudovanie výbehov a rozmiestnenie väčšieho počtu košov na exkrementy.
Ďalšia vlna kritiky sa zdvihla teraz, keď tí, čo už zaplatili daň, nedostali ani len vrecúška na exkrementy ich psov.
„Minulý rok dávali aspoň vrecká a rukavice, tento rok nič. Vraj nie sú peniaze. Zaujímalo by ma, čo s nimi vlastne robia,“ konštatovala Jana Sošková.
Iní majitelia psov zase poznamenali, že si vrecká vedia zabezpečiť aj sami, nestoja veľa, ale chýba im dosť odpadkových košov, kam by exkrementy vyniesli. Prechádzať sa s nimi cez niekoľko ulíc sa im nechce.
„Na radnici radi hovoria, čo je povinnosť a za čo sú sankcie, ale ako si oni plnia povinnosti voči obyvateľom, na to už neodpovedajú,“ dodal Juraj Pavlinský.
Podobne rozhorčene reagovali aj iní majitelia štvornohých miláčikov. Viacerých nahnevalo najmä to, že mesto začalo zverejňovať dlžníkov daní.
„Nútia nás dodržiavať pravidlá, ale seba nehodnotia. Z pieskovísk urobili venčoviská, ale žiadny pes nepôjde do piesku. Okrem toho sú plné odpadkov a po košoch a lopatkách ani chýru,“ dodal Miroslav Vaško.
Faktom je, že na území mesta bolo vlani registrovaných 3 272 psov a na dani sa vybralo 64 492 eur, čo nám potvrdila hovorkyňa primátora Veronika Kmetóny Gazdová.
Aktuálne je v evidencii 3 528 psov. Tiež dodala, že daň je súčasťou rozpočtu mesta a jej použitie je univerzálne.
Vrecká aj rukavice sú už k dispozícii
Radnica na rozhorčené podnety obyvateľov napokon zareagovala. „Každý, kto zaplatí daň, odnesie si 500-kusové balenie vreciek a 100 rukavíc. Platí to aj pre tých, ktorí už daň zaplatili, stačí, ak sa v pokladni preukážu dokladom o úhrade,“ informovala nás hovorkyňa.
Dodala, že mesto bude naďalej zabezpečovať plošný zber exkrementov, ale od majiteľov psov očakáva, že ich budú eliminovať a to aj vďaka pomôckam, ktoré dostanú.
„Je to ústretový krok v snahe nájsť spravodlivé spolunažívanie medzi majiteľmi psích miláčikov a ich susedmi, je to však aj krok k ďalšiemu dialógu,“ uviedol primátor Pavel Hagyari (nez.).
Zdôraznil tiež, že radnica pripravuje vytvorenie zón pre psov so zvýšeným počtom košov a tiež takých zón, kde bude vydaný zákaz vstupu so psami, najmä v okolí detských ihrísk, základných a materských škôl.
Ako upozornila hovorkyňa primátora, mesto v marci tiež zverejnilo zoznam psov na území mesta, ktorý vychádza z evidencie.
„Radnica tak chcela upozorniť na to, v ktorých lokalitách je najväčší počet psov, zvýšiť zodpovednosť chovateľov a v neposlednom rade zvýšiť aj verejnú kontrolu,“ uviedla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári