Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Prešovu to s Košicami obdivuhodne sypalo

Úradujúci slovenský hádzanársky majster útočí už na svoj ôsmy titul v novodobej klubovej histórii.

Semifinálovú sériu play–off, hranú na tri víťazné stretnutia, odštartoval Tatran Prešov v svojom domovskom stánku, prešovskej Mestskej hale, vysokou výhrou nad minuloročným finalistom 1. MHK Košice.

PREŠOV. Hľadisko Mestskej haly sa nezaplnilo ako obvykle. V Košiciach hrali tamojší hokejisti o titul, v Prešove futbalisti o záchranu.

Skoro tisícka divákov však videla hádzanú s rekordným počtom, za šesťdesiat minút 83 (!) strelených gólov.

Ako píšeme na inom mieste, strelecky vynikol 215–centimetrový Dajnis Kristopans, autor štrnástich gólov.

Na päty mladému lotyšskému legionárovi šliapal s ôsmimi gólmi skúsený pivot Tatrana Prešov Tomáš „Džery“ Mažár. J

eden z nich dal dokonca z pokutového hodu, ktoré inak v Tatrane hádže Rado Antl, či Kubo Hrstka, ale aj Domino Krok a Tomáš Číp.

„Džery si loptu zobral v 43. minúte a gólom zo sedmičky upravil na 35:17. „V poslednom čase si po tréningoch zvyknem pridávať ešte nejaké pokusy zo sedmičky,“ prezradil T. Mažár.

„Tréner Rašič si všimol, že ich zväčša bezpečne premieňam. Nuž a pred zápasom s Košicami ma podpichol, či si vraj trúfam ísť na sedmičku aj naostro. Vravím, prečo nie?“

Pivot na krídle i na sedmičke

Situácia, kedy mal T. Mažár slovo dodržať, nastala v 43. minúte. „Tréner ukázal vtedy na mňa, nuž som šiel. Po pravde povedané, v 'majstráku' som sedmičku nehádzal ani nepamätám kedy. Pokutový hod som aj na radosť publika premenil.“

Pivot, ktorý alternoval aj na ľavom krídle, premenil sedmičku ozaj chladnokrvne, pomedzi brankárove nohy.

„Možno by som to hovoriť nemal, presne tam som nemieril, o to viac ma úspešný hod v tej chvíli potešil.“ Ani ďalšie góly v podaní robustného prešovského pivota neboli na zahodenie...

„Na tréningoch nacvičujeme všeličo možné. Pri určitom hernom systéme mám miesto na ľavom krídle. Takže aj z tohto priestoru neraz pilujem zakončenie. Ak je v zápase pohoda, a tá v sobotu s Košicami na ihrisku z našej strany bola, potom vieme divákom ponúknuť častejšie aj efektné zakončenie.“

Pred zápasom viróza, v ňom gólová úroda

Prešov vstúpil do zápasu, akoby jeho jedným z cieľov, pochopiteľne pri úcte k súperovi, bolo zavŕšiť očakávanú výhru čo možno najvyšším skóre.

„V play–off ide predovšetkým o víťazstvá, nie o výšku skóre,“ podotkol T. Mažár. „Naviac, pred zápasom mali viacerí spoluhráči brušné problémy. Nastúpili až po tom, ako dostali od klubového doktora Kleina injekcie. Takto postihnutá bola skoro polovica šatne. Našou prvoradou úlohou bolo hlavne zvládnuť prvé semifinále víťazne, aby to nebolo nejaké trápenie a aby sme si pred druhým zápasom na pôde Košíc spravili patričný rešpekt, prípadne ušetrili nejaké sily. Nad nejakou štyridsiatkou či azda päťdesiatkou sme vôbec neuvažovali. Konečný výsledok je za daných okolností nad všetky očakávania. Vyšiel nám prvý polčas. Dať v prvej časti 27 gólov, to veru každý deň nebýva. Keďže nám to sypalo aj po prestávke, úroda gólov bola nadmieru bohatá.“

ico

Tatran Prešov – 1. MHK Košice 51:32 (27:14) – na zápasy 1:0

PREŠOV. Prešovskú kabínu pred prvým semifinálovým play–off zápasom slovenskej Tipos extraligy obchádzala žalúdočná viróza. Trojica Mi. Urban, Guzy, Pejovič preto na zápas s Košicami nenastúpila. Ďalší šli na lavičku až po zákroku klubového lekára. Ani taký nepríjemný zásah do mužstva favorizovaným obhajcom titulu neotriasol. Tatran rozbehol zápas vo veľkom štýle a hoci Košičania usilovali o kontry, nepoddávali sa, postupom času zjavne s chuťou hrajúci Prešov náskok zvyšoval. Streleckú zástavu držal Kristopans. Sekundovali mu hlavne Kopčo s T. Mažárom, pridal a aj Číp. V rozpätí medzi 35. – 43. min. Košičania ani raz neskórovali, kým domáci pridali ďalších osem presných zásahov. Vtedy vlastne začal útok na rekordný výsledok. Tridsať a štyridsaťgólové méty pokoril Kopčo, päťdesiaty gól strelil najlepší strelec zápasu Kristopans.

Druhý zápas tejto semifinálovej série je na programe v Košiciach v stredu 25. apríla o 18. hodine.

Tatran: Verkič, Krupa, Niroda - T. Mažár 8/1, Kopčo 7, Hrstka 3, Krok 1, Kristopans 14, Radčenko 2, Kravčák, Kukrika, Číp 7/1, Pekár 3, Antl 6.

1. MHK: Cibere, Blicha, Dulina – Hruščák 7/1, Maguška 1, Pristáš 6, J. Kolesár, E. Boris, Pecha 3, Hriňák, Farkašovský 9/1, Jurko, Hricišon 4, Ľoch 2.

Pokutové hody: 2/2 – 3/1. Vylúčení: 8:4. ČK: 50. Pekár (Prešov) – 60. Pecha (Košice) , obaja za tri vylúčenia. Rozhodovali: Cipov a Pastierik. Divákov: 870.