Najdôležitejšie je sa pred výjazdom do prírody natrieť ochranným prostriedkom. Ak zistíte, že máte kliešťa, je vhodné merať si teplotu, no zbytočne nepanikáriť.
PREŠOV. Prešovčan Marek Gajdoš má s týmito zvieratkami nemilé skúsenosti: „Mal som ich už niekoľkokrát, keďže máme chatu v lese. Väčšinou sa mi zakliesnil niekde do ruky, alebo na nohu. Ako malému mi ich vyberal otec, neskôr už sám. Je to nepríjemné, lebo človek si to na začiatku vôbec nevšimne, môže to však spôsobiť veľké problémy. Moja neter následkom kliešťa mala zápal mozgových blán, ležala preto aj v nemocnici. Ja sa preto snažím mať po ruke nejaký ochranný prostriedok.“
Ak vás napadne kliešť, nevyberajte ho násilne a určite v rukaviciach alebo pomocou pinzety. Je to preto, aby ste sa aj vy chránili pred prípadnou infekciou.
„Veľmi dobre sa uvoľňujú hneď po zaklieštení a potom aspoň 24 hodín po, keď sú už nacicané a nedržia sa tak pevne,“ odporúča primárka infekčného oddelenia vo FNsP J. A. Reimana v Prešove Nataša Špiláková.
Nie je dôležité, do ktorej strany ním točíte, či v smere hodinových ručičiek alebo opačne, je to jedno. Ranu však netreba natierať masťou, kliešť by sa udusil a mohol vypustiť do tela infekciu.
Zbytočne nepanikárte
V prípade, že ste zistili, že máte v sebe kliešťa, merajte si teplotu a všímajte si zmeny na koži. Zvýšená teplota môže znamenať, že ste sa infikovali tým, čím bol napadnutý kliešť, môže ísť o klasickú infekciu, ktorú obvodný lekár prelieči antibiotikami.
„Jediný príznak, s ktorým by som neváhala prísť k lekárovi a nečakala, je, keď sa po troch dňoch objavia mapovité fľaky na koži. Je to náznak borélie. Inak však netreba okamžite dávať si robiť odbery krvi,“ prízvukuje lekárka.
U nás sa najčastejšie lieči lymská borelióza a kliešťová encefalitída. Pacienti, ktorí sa liečia na boreliózu, sa vyskytujú na ambulanciách celoročne. Proti kliešťovej encefalitíde sa dá očkovať. Borelióza aj encefalitída majú svoju inkubačnú dobu, keď sa aj tri dni po poštípaní necítite dobre. To ešte neznamená, že máte jedno z týchto ochorení.
Pred tým, ako sa vyberiete na prechádzku do prírody, je dobré natrieť sa alebo nasprejovať nejakých ochranným prostriedkom – repelentom a dať si vhodné oblečenie, teda dlhé rukávy, nohavice a šiltovku na hlavu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári