Zväčša je to pri pokladni v hypermarkete alebo na benzínových pumpách. Pre vysokoškolákov je už trendom zamestnať sa na pár mesiacov v zahraničí, aj keď kvôli celosvetovej kríze aj so zahraničnými brigádami je to horšie.
PREŠOV. Letné prázdniny sú síce až o dva mesiace, ale študenti sa už teraz obzerajú po brigáde a rozmýšľajú, ako si privyrobia, keď budú mať pokoj od učenia.
Potvrdila nám to aj stredoškoláčka Mirka Janečková: „Cez rok veľmi nestíham zarábať, občas niekedy cez víkend dokladám tovar, ak je možnosť. Ale teraz by som rada pracovala aj celé dva mesiace, pretože si chcem našetriť peniaze na vodičský preukaz.“
Podľa informácií zo Študentského servisu Košice, pobočka Prešov, letných brigád je teraz oveľa menej ako kedysi. Situácia sa dosť výrazne zmenila.
„Niekedy boli výrobné závody, ktoré cez leto zamestnali stovky brigádnikov, teraz zo strany podnikov veľký záujem nie je. Ak majú niečo voľné, tak zamestnajú skôr deti svojich zamestnancov. Zo strany študentov záujem je celoročný, no stáva sa tiež, že zo stovky ľudí, ktorých máme zaregistrovaných v databáze, niekedy musím obvolať aj päťdesiat a viac študentov, kým niekoho zoženiem,“ hovorí Jozef Gubaš, vedúci pobočky Študentského servisu – pobočka Prešov.
Leto je na brigády slabé. „Máme silné mesiace, ako je január, teraz sme mali aj dobrý marec, kedy toho bolo viac. Leto je oveľa slabšie, čo sa týka ponúk a vyslovene letné ponuky sú minimálne. Väčšinou ponúkame celoročné ako je rozvoz letákov, dokladanie tovaru v obchodoch, pomoc na benzínových pumpách, či v reštauráciách a na stavbe,“ podotýka Gubaš.
Podľa Gubaša prácu cez študentský servis si viac hľadajú stredoškoláci ako vysokoškoláci.
Aj dve eurá za hodinu sú pre študenta super zárobok
Tak ako aj po minulé roky platí, čím vyšší zárobok, tým lepšie, no študenti sú radi, aj keď dostanú dve eurá za hodinu práce.
„Ja pracujem počas celého roka, aby som mohla cez leto naopak aj trochu oddychovať a cestovať. Pracujem pri pokladni v jednom hypermarkete a hoci je to dosť veľká zodpovednosť, práca s peniazmi, nemusím si zas stále pýtať od rodičov. Hoci to nie je bohviečo, šetrím si. Robila som však už aj dvakrát v zahraničí, v Taliansku a v Írsku, bola to dobrá skúsenosť. Odporúčam to aj kvôli jazyku,“ priznala sa nám Petra Vagašská.
Aktívni študenti si prácu nájdu, napriek tomu, že pracovných ponúk v Prešove veľa nie je. Pracovné ponuky si môžu hľadať cez internet, pomocou personálnych agentúr či študentských servisov.
Rady
Ako na to
RADY
Kam prísť
- Študentský servis zabezpečuje prácu pre študentov od druhého ročníka na strednej škole.
- „Stačí sa prísť zaregistrovať, priniesť potvrdenie o návšteve školy a občiansky preukaz. V niektorých prípadoch sa požaduje aj zdravotný preukaz. Všetky podrobnosti o pracovnom mieste následne dohaduje s personálnym konzultantom,“ podotkol Jozef Gubaš zo ŠS Prešov.
Zárobok
- Výška zárobku závisí od práce a regiónu. Priemerne však za hodinu brigádovania v Prešovskom regióne môže študent dostať od 1,83 eura do 3 eur.
- Veľmi dobre sa dá zarobiť na benzínovej pumpe, tam výška zárobku závisí od štedrosti šoférov a dohody medzi vami a zamestnávateľom.
via
Anketa
Hľadáte si brigádu?
V uliciach Prešova sme sa pýtali, či si mladí ľudia hľadajú letné brigády a aké s tým majú skúsenosti.
Pavol Skonc (17) Kučín
„Asi pôjdem, zatiaľ si zháňam len tak zľahka, vezmem hocičo. Po minulé roky som si dokázal zarobiť aj tristo eur.“
Simona Mikovcová (20) Veľký Šariš
„Chodím na brigády, ale je ich ťažko hľadať. Skúšam to aj cez internet, ale málokto sa ozve. Momentálne mám brigádu, pracujem ako čašníčka v kaviarni. Na hodinu zarobím tak euro päťdesiat.“
Martin Kurimčák (19) Chmeľovec
„Momentálne hľadám, ale zatiaľ sa mi nedarí. Chcel by som ísť niekam do zahraničia.“
via, čor
Autor: via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári