Zdá sa im, že je viac nefunkčná a veľa ráz ju opravujú. Mesto však oponuje a vraví, že ide o odstraňovanie chýb a vylaďovanie detailov.
SABINOV. Vynovené sabinovské námestie čaká čochvíľa kolaudácia. Niektorým sa nová tvár centra mesta nepozdáva, viacerí obyvatelia mesta sú však veľmi spokojní. Vyhovuje im nový kolorit, príjemná atmosféra.
Trávnatý koberec využívajú rodiny na posedenie so zmrzlinou v ruke. „Chodím tu často s deťmi, páči sa nám tu. Obávam sa však neprispôsobivých, ktorí neváhajú aj vojsť do fontány,“ povedala nám 24-ročná Andrea Čekanová.
Jej 4-ročný syn Romanko rád pozoruje striekajúcu vodu. Nájdu sa však aj kritici, ktorí poukazujú na často opravovanú fontánu.
„Ešte ju len teraz urobili a už častejšie nefunguje než strieka,“ vraveli nám viacerí oslovení okoloidúci. Podľa nich aj v piatok ráno ju zamestnanci mesta opravovali.
Vedúci oddelenia výstavby, územného plánovania a ŽP v Sabinove Peter Tuleja upokojuje znepokojencov.
„S fontánou nie je žiaden problém. Iba s čistením. Keď nekvitli gaštany, bolo tam plno ohorkov cigariet a iných nečistôt. A to nám zapchávalo dýzy na fontánke. Preto sme museli nainštalovať záchytné sitá. A aj na nich sa zhromažďovali určité nečistoty a upchávalo sa nám to.“
Preto museli pristúpiť k vytvoreniu trojakej filtrácie nečistôt od hrubej až po tenkú. „Teraz nám kvitnú gaštany a peľ z jemného kvetu nám spôsoboval problémy. Preto sme to v piatok ráno znova čistili,“ vysvetlil P. Tuleja.
Ako vyzerá vynovené námestie v Sabinove
Pozrite si fotogalériu >>
Projekt zmenili
Na otázku, či projektant nemyslel na takéto detaily, vedúci oddelenia uviedol: „V projekte to bolo tak, že voda mala iba vyvierať z kalicha. Ako náznak vyvierania potôčika z mlynského náhonu. Na žiadosť občanov sme to však zmenili, lebo ľudia chceli fontánu.“
V súčasnosti preto skúšajú funkčnosť fontány a dolaďujú prevádzkové detaily. Okrem toho nastavovali frekvenciu a množstvo striekajúcej a odtekajúcej vody. Tú do fontány vháňa čerpadlo zo samostatne existujúcej historickej kamennej studne.
Voda z fontány tečie do potôčika, samospádom vteká do zbernej šachty a znova cirkuluje do fontány. V horúčavách sa časť plytkej vody vyparí, preto musia pritekanie vody zo studne do šachty prispôsobovať.
„Ak je bolo málo, čerpadlo vyplo. Jej dopĺňanie spôsobilo teda výpadok fontány. Aj toto však chceme odstrániť a pracujeme na tom, aby fontána striekala bez prestávky v prevádzkovej dobe,“ dodal P. Tuleja.
Fakty
Čo bolo súčasťou rekonštrukcie
Prvou úlohou pri začatí prác bolo odstránenie drevín v parku napadnutých škodcami. „Cieľom bolo zabráneniu šíreniu škodcov aj na ostatné zdravé dreviny,“ informoval referent oddelenia výstavby sabinovského mestského úradu Marek Greš.
Ďalšími krokmi boli: zrekonštruovanie parkovísk na Ul. kpt. Nálepku, J. Borodáča a Ružovej (spolu 100 parkovacích miest), vybudovanie nového parkovisko na Ul. 17. novembra (37 parkovacích miest)
pri parkoviskách výstavba nového verejného osvetlenia, prislúchajúcich chodníkov
súbežne so stavbou prebiehal aj sondážny archeologický výskum na Ul. 17. novembra a v parkoch na námestí. Jeho cieľom bolo nájsť pozostatky bývalého, v súčasnosti už zaniknutého severného hradobného opevnenia, aby sa v ich línii vybudoval náznak opevnenia s vytvorením predstavy o opevnení bývalého historického Sabinova
v centrálnom parku zbúrali starú nefunkčnú fontánu, zbúrali chodníky, premiestnili pamätník
vybudovali inžinierske siete, nové chodníky, mlynský potok s fontánou
vysadili dreviny ako náhradu za odstránené dreviny, položili trávnatý koberec, osadili 28 nových lavičiek, prvky drobnej architektúry - odpadkové koše, stojany na bicykle a sklenené informačné tabule
postavili nové verejné hygienické zariadenie v blízkosti centra.
tim
Zistili sme
Chceli zachovať pôvodný ráz
Architekti pri návrhu vychádzali z historických súvislostí v území, snažili sa zachovať pôvodný ráz námestia. Zároveň chceli do parkov vniesť informáciu o meste, o jeho historických udalostiach, osobnostiach a zaujímavostiach.
„Celá plocha parku je podľa prevládajúcej funkcie rozdelená na 3 časti. Časť západná je rušnejšia, určená na kultúrno–spoločenské udalosti, sú v nej prevažne spevnené plochy,“ uviedol M. Greš.
Stredná časť parku je vyčlenená priečnymi chodníkmi, doplnená chodníkmi s mlatovým povrchom. Slúži prevažne na oddych a preto je vo väčšej miere vybavená lavičkami.
Východná časť parku je reprezentatívna. Je tam umiestnená spevnená plocha s vlajkoslávou a kultúrnou pamiatkou - pomníkom padlých z druhej svetovej vojny.
Všetky časti parku spája v južnej časti tzv. „chodník dejín mesta“. Pozdĺž neho budú osadené tabule. Na nich budú prezentované najvýznamnejšie dejinné udalosti mesta v časovom slede tak, aby obyvateľom aj návštevníkom mesta poskytli základnú historickú informáciu o meste a jeho dejinných udalostiach.
tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári