Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Zakaždým, keď idú zamestnankyne pančuchárne v Hencovciach na toaletu, prehľadá ich ochranka. Zamestnávateľ vraví, že je to preto, že ženy pančuchy kradli. Potvrdili to i niektoré zo zamestnaných žien.
HENCOVCE. Zamestnankyne firmy v Hencovciach (okres Vranov nad Topľou) dennodenne prechádzajú osobnou prehliadkou. A to niekoľkokrát.
„Je to pre mňa ponižujúce. Takéto kontroly robia ženám vždy, keď idú na toaletu. Pracujem tu pol roka, inak som tu celkom spokojná,“ povedala nám Pavla Soganičová (44) z Dávidova, ktorá v Hencovciach pracuje.
„Žena ide na toaletu a predtým ju SBS-kárka ohmatáva. Vraj sa tu kradne,“ prezradila Jana Polaščíková, šéfka odborov vo firme.
Aj ďalšia pracovníčka Hanka nám povedala, že kontroly sú vo firme preto, lebo sa tam kradne.
„Pre Slovákov je predsa typické, že čo nie je priviazané, tak sa ukradne.“ Krádeže vo firme nám potvrdili i iné zamestnankyne.
Zle to vplýva na psychiku pracovníčok
Osobnú prehliadku formou ohmatávania vykonávajú SBS-kárky.
„Počas celej zmeny sa uniformovaní členovia SBS nachádzajú osobne vo výrobnej hale, čo negatívne vplýva na psychiku zamestnancov firmy,“ zdôraznil Jozef Balica, zástupca Odborového zväzu KOVO.
Na tieto slová reagoval riaditeľ spoločnosti Linora s.r.o. Ondrej Milčo takto: „Podľa nášho názoru prítomnosť pracovníčky SBS nie je stresujúca, potom by sme museli za stresujúcu brať aj prítomnosť SBS v hypermarketoch.“
Zamestnávateľ si vraj takýmito osobnými prehliadkami zamestnankýň chráni svoj majetok.
„V našej spoločnosti sme museli pre krádeže pristúpiť k prehliadkam a zvýšeným kontrolám zamestnancov tak, ako sa vykonávajú aj v iných spoločnostiach v takýchto prípadoch. Vážnym problémom pred zavedením týchto kontrol bolo to, že zamestnankyne využívali na krádeže toalety, kde si ukradnuté pančuchy prezliekali a staré pančuchy hádzali do odpadu, čím spôsobovali spoločnosti škody,“ informoval O. Milčo.
Kontroly vykonávajú prevažne na oddelení balenia, kde sa výrobky finalizujú. „Neušité a nezafarbené pančuchy sa nekradnú,“ uviedol O. Milčo.
Inšpektorát práce: Takýto podnet sme ešte neriešili
Odborári podali podnet aj na Inšpektorát bezpečnosti práce v Prešove.
Jeho hovorkyňa Katarína Timková uviedla, že podnetom sa zaoberajú. „Väčšinou sa snažíme inšpekciu ukončiť najneskôr do tridsiatich dní. Uvidíme, ako bude firma spolupracovať. Ale takýto podnet, takého formátu, sme ešte neriešili.“
V najbližších dňoch odborári plánujú osloviť prezidenta republiky, ombudsmanku pre ľudské práva a uvažujú informovať o probléme aj Veľvyslanectvo Talianska na Slovensku.
„Takéto praktiky nebudeme tolerovať. Prekáža nám forma, ktorou sa prehliadky vykonávajú. Manažment vo firme je slovenský a ten slepo poslúcha a realizuje nariadenia talianskeho majiteľa,“ zdôraznil Balica.
Spoločnosť Linora zamestnáva asi 420 pracovníkov, z toho je podľa Balicu okolo 100 brigádnikov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári