BRATISLAVA. Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) zistila porušenie zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia vo firme Bukocel, pričom rozhodne o nápravných opatreniach a uložení pokuty. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.
Inšpekcia vykonala kontrolu zameranú na dodržiavanie podmienok integrovaného povolenia, pri ktorej zistila porušenia v šiestich prípadoch. "Na sklonku minulého roka unikol z komína nad novým kotlom popolček, ktorý znečistil časť obce Hencovce na východe Slovenska, čo bolo dôvodom kontroly Slovenskej inšpekcie životného prostredia," informoval hovorca.
Jednou z hlavných podmienok vydaného integrovaného povolenia je, že všetky plánované zmeny charakteru alebo fungovania prevádzky, resp. jej rozšírenie, ktoré môže mať dôsledky na životné prostredie alebo negatívny vplyv na ľudí, sa musia vopred ohlásiť Inšpektorátu životného prostredia v Košiciach, ktorý vydal pre prevádzku integrované povolenie.
"Bukocel však toto ustanovenie nedodržal a do prevádzky umiestnil ešte v septembri minulého roka nový kotol na drevnú hmotu bez súhlasu príslušného orgánu ochrany ovzdušia," uviedol Stano. Prevádzkovateľ takisto nevykonával činnosť počas prevádzkovania kotla na drevnú hmotu v súlade s projektom stavby a podmienkami výrobcu zariadenia, pretože v prevádzke používal palivo s vyšším obsahom vody, nižšou výhrevnosťou a s vyšším obsah popola v pôvodnom palive, čo všetko mohlo mať tiež negatívny vplyv na životné prostredie.
"Všetky vzniknuté mimoriadne udalosti, havárie, poruchy, priesaky, úniky nebezpečných a znečisťujúcich látok do ovzdušia, vody a pôdy musia byť zaznamenané v priebežnej prevádzkovej evidencii s uvedením dátumu vzniku, informovaných inštitúcií a osôb, údajov o príčine, spôsobe vykonaného riešenia, odstránenia danej havárie a prijatých opatreniach na predchádzanie obdobných porúch a havárií," vysvetlil hovorca envirorezortu.
O každej havárii musí byť ďalej podľa neho spísaný zápis a musia byť o nej informované príslušné orgány štátnej správy a inštitúcie v súlade so všeobecne platnými právnymi predpismi vodného hospodárstva a ochrany ovzdušia. Prevádzkovateľ však neohlásil inšpektorátu životného prostredia bezodkladne túto mimoriadnu udalosť. Inšpektorát životného prostredia bol o nej informovaný až na druhý deň, nie však od prevádzkovateľa, ale na základe podaného podnetu.
"Prevádzkovateľ v evidencii o havárii tiež neuviedol čas vzniku a trvania havárie do jej odstránenia, druh a množstvo znečisťujúcich látok, ktoré boli počas havárie vypustené do ovzdušia, či zhodnotenie stavu použitých protihavarijných systémov zariadení," uzavrel pre agentúru SITA hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári