V Prešove robili postrek v parku pesticídom v čase, keď sa tam nachádzali matky s malými deťmi v kočiaroch. Tie narúšajú funkciu hormónov v tele rôznych živočíchov, vrátane človeka.
PREŠOV. Postrekom proti burine mohli spôsobiť zdravotné problémy obyvateľom mesta. Burinu v mestskom parku v Prešove totiž ničili v čase, keď tam oddychovali ľudia.
Na lavičkách posedávali aj rodičia s malými deťmi v kočiaroch. Pracovníkov vykonávajúcich postrek to však neodradilo.
„Išla som práve okolo, keď to striekali. Park bol plný ľudí, smrdelo to príšerne a tak som si hovorila, čo to je za svinstvo,“ uviedla Katka z Prešova.
Postrekovať už budú iba ráno
Podľa hovorkyne mesta Veroniky Kmetóny Gazdovej dodávateľská firma vykonávala postrek proti burinám v centre mesta v Južnom parku prípravkom Cosmic. Jej účinnou zložkou je chemická látka glyfosát.
Tá je podľa vedeckej štúdie univerzity vo francúzskom meste Caen endokrinným disruptorom, teda hormonálne aktívnou látkou narúšajúcou funkciu rôznych hormónov.
Firma vykonávajúca údržbu verejnej zelene hovorkyni tvrdila, že „postrek nebol nebezpečný a pre dosiahnutie správneho účinku sa mohol vykonávať len pri teplote nad 15 stupňov Celzia.“
Vraj predpokladali, že v tomto období sa v parku nebude vyskytovať väčší počet ľudí. Sľúbili však, že v budúcnosti budú tieto práce vykonávať v skorých ranných hodinách.
Prípravok na ničenie buriny je toxický
No tvrdenia o úplnej neškodnosti nie sú úplne jednoznačné. Vedecký pracovník zo Slovenskej akadémie vied lekár – endokrinológ Pavel Langer tvdí opak.
Vyše 20 rokov sa zaoberá problematikou endokrinných disruptorov a zúčastnil sa vyšetrovania obyvateľov východného Slovenska v súvislosti s ich výrobou v Chemku Strážske. Spomínaný prípravok na ničenie buriny, ktorý v Prešove použili, je herbicíd.
„Keby nebol toxický, tak by ani nemohol byť herbicídom, lebo jeho úlohou je zabíjať burinu,“ vraví vedec.
Vedec: Park mali uzavrieť
Účinky pesticídov (na ničenie biologických škodcov), herbicídov (na ničenie buriny) a insekticídov (na ničenie hmyzu), ktoré patria do jednej skupiny sú podobné. Či už ide o látky chlórované alebo fosforované.
Podľa P. Langera je z odbornej literatúry známe, že profesionálni postrekovači veľkých plantáží trpia vo zvýšenej miere rôznymi chronickými chorobami, ktoré sú jednoznačne vyvolané rôznymi pesticídmi.
„Avšak nepoznám nijakú výskumnú prácu, ktorá by sa zaoberala ich účinkami pri jednorazovom použití. Preto možno pripustiť, že postrek mohol vyvolať najmä u alergikov krátkodobé dýchacie problémy. Tie by mohli byť skôr následkom látky, v ktorej bol disruptor rozpustený. Nemožno však vylúčiť, že určitá dávka disruptora bola vdýchnutá a mohla sa usadiť v pľúcach na určitý čas. Podobne mohli byť postihnuté napríklad aj oči. Mohlo byť nasiaknuté aj šatstvo,“ predpokladá.
„V každom prípade však treba považovať postrekovanie parku za prítomnosti občanov, najmä detí, za neprípustný čin, ktorý treba pranierovať. Park mal byť aspoň na jeden deň uzavretý,“ vyhlasuje P. Langer.
Európska komisia chce návrh opatrení
Čo sa týka endokrinných distruptorov, do marca budúceho roka má Komisia Únie predložiť Stálemu výboru pre potravinový reťazec a zdravie zvierat návrh opatrení týkajúcich sa špecifických vedeckých kritérií na určovanie vlastností narúšajúcich endokrinný systém.
„Preto v súčasnosti nemôžeme potvrdiť, že účinná látka glyphosate je endokrinný distruptor,“ uviedla tlačová hovorkyňa Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave Miriam Šimšíková.
Podľa nej za dodržania podmienok uvedených na etikete by nemal spôsobiť negatívne toxikologické účinky na zdravie ľudí, zvierat a životné prostredie.
Reakcia Úradu verejného zdravotníctva
Cosmic je herbicíd obsahujúci účinnú látku glyphosate v množstve 360 g/l.
Na Slovensku sa podľa hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva Lenky Šramkovej smú prípravky na ochranu rastlín uviesť na trh a používať, len ak boli autorizované.
Pri preukazovaní účinku na zdravie ľudí sa venuje osobitná pozornosť ochrane zraniteľných skupín obyvateľstva. Vo všetkých štátoch Európskeho spoločenstva sa uplatňujú jednotné zásady hodnotenia, ktoré sú záväzné.
„Ak sa prípravok používal za povolených podmienok, nemal by spôsobovať ohrozenie zdravia pre osoby náhodne sa vyskytujúce v blízkosti ošetrenej plochy počas krátkej doby,“ dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári