Tím vedcov a lekárov z Prešova dostal vlani v Čechách ocenenie za výskum novej metódy operovania kostí vodným prúdom. Ide o metódu využiteľnú najmä v ortopédii pri výmene bedrových kĺbov, ktorá sa však na Slovensku zatiaľ nevyužíva. Cenu Vodní paprsek 2011 im udelil Ústav geoniky Akadémie vied v Ostrave. Vo výskume pokračujú a nedávno urobili vo fakultnej nemocnici ďalší experiment.
PREŠOV. Operovanie vodným prúdom je nová metóda, ktorá má veľkú šancu uplatniť sa v praktickej medicíne. Princíp je v tom, že povrch kosti pri delení vodným prúdom neodumrie, rýchlejšie je hojenie a tým aj rekonvalescencia pacienta. Tím odborníkov chce dosiahnuť, aby pacient mohol byť odoperovaný aj preliečený za týždeň, čo je v súčasnosti nemožné.
Teraz sa dostali do druhej fázy výskumu. V ňom skúmajú vlastnosti kostného cementu pri jeho tuhnutí.
„Skúmali sme šesť vzoriek cementu a merali jeho teplotu. Ide o to, že keď cement v kosti tuhne, prebieha tam chemická reakcia, pri ktorej vzniká teplo, ktoré poškodzuje kostné tkanivo. Ak teplota kosti stúpne nad 57 stupňov Celzia a pôsobí dlhšie ako minútu, nastane nenávratné poškodenie kostných buniek,“ povedala nám o experimente doktorandka z Fakulty výrobných technológií Technickej univerzity v Prešove, ktorá sa na výskume podieľa, Janka Nemcová.
Pomôžu vyriešiť problém pri revíznych operáciách
Operatéri však používajú viacero druhov kostného cementu a v reálnej praxi platí, že úspech operácie a dobrá reakcia pacienta závisí len od zručnosti a skúsenosti chirurga.
Kostná náhrada totiž po 10 až 15 rokoch spravidla zlyháva a je potrebná revízna operácia. Tu naráža chirurg na problém ako starú náhradu vybrať tak, aby čo najmenej poškodil kosti. „Vodný prúd by mal pomôcť ľahšie, no najmä šetrnejšie odstrániť kostný cement aj náhradu, čím sa výrazne zvýši celkový úspech revíznej operácie. So získanými údajmi budeme ďalej pracovať, aby sme našli najvhodnejšiu metódu, ktorú by mohli chirurgovia pri operáciách využiť,“ dodala Nemcová.
Najnovšie dáta posunú ich výskum ďalej
Na výskumnej úlohe pracuje tím z FVT TU pod vedením Sergeja Hlocha. Další tím je z Fakulty zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity pod vedením Dagmar Magurovej. Vedcov zastrešuje Klinika ortopédie vo fakultnej nemocnici.
Garantom výskumu je prednosta kliniky Ján Kľoc, ktorý svojimi skúsenosťami a množstvom operácií, ktoré už s rôznymi implantátmi urobil, je pre vedcov cenným partnerom. Údaje, ktoré získali po poslednom experimente budú ďalej skúmať a to aj z hľadiska toho, ako pôsobí kostný cemet v ľudskom organizme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári