V Bardejove sa konalo spomienkové stretnutie na počesť 70. výročia deportácií miestnych židovských obyvateľov. Vyše stotridsať rodákov, potomkov bardejovských židov a ich príbuzných z celého sveta prišlo vzdať úctu obetiam transportov počas druhej svetovej vojny.
BARDEJOV. Židia sa po sedemdesiatich rokoch vrátili do Bardejova. V roku 1942 bolo deportovaných 2321 bardejovských židovských obyvateľov. Ženy, muži a deti boli zbavení svojho domova aj dôstojnosti. Mnoho tých, čo prežili, sa po vojne už do rodného Bardejova nevrátilo. Posledný židovský obyvateľ v meste zomrel v roku 2005.
„Pred sedemdesiatimi rokmi z Bardejova odviezli tisícky židovských obyvateľov, z ktorých prežil len jediný človek. V spolupráci s našimi rodákmi a potomkami našich bývalých zabudnutých židovských susedov sme zorganizovali stretnutie, aby sme na to viac nezabudli,“ povedal za usporiadateľov Pavel Hudák z občianskeho združenia Vita in suburbium.
Tí, čo prežili, nezabudli
Pozostalí a potomkovia bardejovských židov navštívili miesta spojené s miestnou židovskou komunitou. Vrátili sa na obnovený židovský cintorín, kde mnohí našli hroby svojich rodín. Medzi nimi bolo aj deväť preživších, ktorí sa vrátili z transportov a koncentračných táborov.
„Povinnosťou živých je pamätať na zosnulých. To je aj jedným z hlavných princípov judaizmu,“ povedal duchovný otec stretnutia a zakladateľ Výboru pre zachovanie židovského dedičstva Emil Fish. Bardejovský rodák prežil ako dieťa koncentračný tábor. Po návrate do rodného mesta považoval za povinnosť prispieť k nezabúdaniu.
„Keď Židia kráčali do plynových komôr, prosili tých, čo nechali za sebou: ‘Nezabudnite na nás, ak prežijete’. Prišli sme ako komunita, aby sme odpovedali na ich prosbu,“ dodal E. Fish.
Pochod sa začal na vlakovej stanici
Spomienka na deportovaných Židov začala na mieste ich odchodu z Bardejova. Medzinárodná skupina pozostalých, príbuzných a duchovných odriekla na vlakovej stanici modlitbu kadiš za zosnulých. Zhruba štyristočlenný Pochod solidarity ďalej smeroval do židovského suburbia (komplexu budov – synagógy Bikur Cholim, školy a rituálneho kúpeľa).
„Bol to symbolický návrat z vlakovej stanice do ich bývalého duchovného centra, starej synagógy na Mlynskej ulici. Po modlitbách nasledovali krásne piesne a krátke príhovory. Títo ľudia prišli povedať Bardejovčanom, že nezabúdajú, kde sú ich korene. Viacerí tu chcú ostať aspoň v mysliach,“ priblížil P. Hudák.
Emotívnym záverom spomienky na Radničnom námestí bolo čítanie mien deportovaných židovských rodín z oblasti Bardejova. Sedem Bardejovčanov, ktorí zachránili svojich spoluobyvateľov pred transportmi, bolo in memoriam vyhlásených za Spravodlivých medzi národmi z Bardejova. Ich mená budú zachované aj na múre bardejovského Pamätníka obetí holokaustu.
Pamätník dokončia v tomto roku
Súčasťou spomienkového stretnutia výročia deportácii bola aj dohoda medzi bardejovskou radnicou a Bardejovským výborom pre záchranu židovského dedičstva o výstavbe pamätníka obetiam holokaustu. Ten by mal stáť v parkovacej časti neďaleko židovského suburbia.
„Pôjde o architektonický útvar, ktorý bude naznačovať budovy bývalých židovských domov, ktoré stáli v tej blízkosti. Výstavbu financujú priamo potomkovia bardejovskej židovskej komunity. Je to taký malý dar mestu,“ hovorí Pavol Hudák z Vita in suburbium, o. s., podľa ktorého má byť pamätník holokaustu hotový do konca roka.
Jeho výstavbu víta aj vedenie mesta. „Na pamätníku budú zväčšené mená obetí holokaustu, ale aj mená Bardejovčanov, ktorí nestratili svoju česť, svedomie a nebáli sa pomáhať prenasledovaným židovským obyvateľom. Našou úlohou bude zachovávať a chrániť židovské kultúrne dedičstvo v Bardejove,“ povedal primátor Boris Hanuščák (Smer).
iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári