Prípravy dajú rodičovským peňaženkám zabrať, ale pre veriacich ľudí to má veľký duchovný význam.
PREŠOV. Máj je nielen o svadbách, ale v katolíckych rodinách sa nesie aj v znamení svätého prijímania. Dievčatá sú v bielom ako nevesty a chlapci pripomínajú ženíchov, aj keď význam týchto dvoch obradov je úplne odlišný.
Skúmali sme, čo takáto „slávnosť“ rodinu stojí. „My sme našej Saške objednali šaty v požičovni, čo nás stálo 45 eur, pretože, aj keď v kostole boli v rúchu, dievčatá samozrejme chcú byť ako princezné a mať na sebe aj takéto krásne šaty. Za rúcho sme teda zaplatili ďalších 13 eur. Výzdoba kostola, kvety a dar pre kaplána a animátorov, ktorí deti pripravovali na ich prijímanie, to všetko bolo v cene tých trinástich eur,“ hovorí Lucia Ráczová.
Vyratúva ďalej: „Kameraman – 10 eur, fotograf – 5 eur, slávnostný obed v reštaurácií pre 17 ľudí – 250 eur, čiže dokopy nejakých 323 eur. A to som ešte nerátala oblečenie pre mňa, manžela a druhú dcérku. Napriek tomu to stálo za to. Sme veriaci kresťania a je to súčasť našej viery. Hostina, dary a všetko okolo toho, to je už individuálne, ale stálo to dosť.“
Požičanie šiat od tridsať eur
Aj Helena Ševčíková z jednej prešovskej požičovne šiat nám potvrdila, že v máji majú najviac zákazníkov na objednávky šiat na tento obrad: „Ceny šiat na sväté prijímanie sa pohybujú od tridsať eur.“
Vo väčšine farností je však už zvykom obliekať prvoprijímajúce deti do tzv. uniformy – do rúcha.
„Určite je to lepší spôsob, pretože tak sa nikto nepredbieha v tom, kto je krajšie oblečený a nevyhadzuje na to zbytočne veľa peňazí. Aj tak ide o duchovnú záležitosť, nie o to, kto ako vyzerá. To je podstatné si uvedomiť,“ priznala sa nám jedna z mamičiek Mária Sabolová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári