Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Ženy, ktoré v pančuchárni v Hencovciach chceli ísť na toaletu a prechádzali pri tom osobnými kontrolami zvažujú, že budú žiadať finančné odškodnenie za porušovanie ľudských práv.
PREŠOV/HENCOVCE. Niekoľko mesiacov trvali osobné prehliadky vo firme Linora, s. r. o., v Hencovciach (okres Vranov nad Topľou). Vždy, keď chceli ísť ženy na toaletu.
Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) urobilo vo firme kontrolu.
„Zdôrazňujeme, že osobná prehliadka je vážny zásah do základných ľudských práv a slobôd. Nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia je zaručená ústavou a obmedzená môže byť len v prípadoch ustanovených zákonom. Nikoho nemožno podrobiť neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu,“ informoval výkonný riaditeľ SNSĽP Juraj Horváth.
Prehliadky vo firme sa skončili
Dnes už od osobných prehliadok upustili. SBS-kárky kontrolujú zamestnankyne už iba vizuálne.
„Vo firme ešte nie je pohoda, ale ženy už nie sú stresované. No a za to protiprávne konanie zvažujú niektoré ženy finančné odškodnenie od zamestnávateľa za porušovanie ľudských práv,“ informoval Jozef Balica z odborového zväzu Kovo.
Peniaze by za osobné kontroly chcela i Pavla Soganičová (44), ktorá vo firme pracuje na dohodu.
„Uvažujem o tom, že by som do toho šla, ale ostatné ženy sa boja, že by ich potom vyhodili. Ja s tým tiež počítam, že prídem o prácu. No bola by som veľmi nerada, pretože nájsť si prácu vo Vranove je veľký problém. Mám štyri deti, z toho sú dve ešte maloleté,“ posťažovala sa Soganičová.
Kontroly boli pre krádeže
Jozef Balica tvrdí, že odborový zväz nikde na Slovensku nezaznamenal, aby zamestnávateľ robil telesné prehliadky pri kontrolovaní zamestnancov, keď idú na toaletu.
Firma sa pre takéto opatrenia rozhodla, aby zabránila krádežiam, ktoré na pracovisku boli.
„Vážnym problémom pred zavedením týchto kontrol bolo to, že zamestnankyne využívali na krádeže toalety, kde si ukradnuté pančuchy prezliekali a staré pančuchy hádzali do odpadu, čím spôsobovali spoločnosti škody,“ informoval Ondrej Milčo, riaditeľ spoločnosti Linora, s. r. o. Kradnutie vo firme nám potvrdili i niektoré zamestnankyne.
Odborári dali podnet na Inšpektorát bezpečnosti práce, o probléme informovali kanceláriu prezidenta a ministra práce Jána Richtera.
„Občan, ktorý pociťuje ponižovanie na pracovisku, nemá na Slovensku veľa možností, na koho by sa mal obrátiť a žiadať nápravu. Preto nevylučujem, že podobné praktiky či iné formy ponižovania a vytvárania stresujúcej atmosféry na pracovisku sa nedejú aj v iných firmách,“ dodal Balica.
Právnička prešovského Inšpektorátu práce Katarína Timková pre agentúru SITA dnes uviedla, že ich kontrolóri sa zaoberali podnetom v spoločnosti Linora Hencovce, týkajúcom sa osobných kontrol zamestnancov.
Po uzatvorení protokolu konštatovali dva nedostatky, ktoré sa týkali zamestnancov pracujúcich vo výrobe.
„V jednom prípade Inšpektorát práce konštatoval, že zamestnávateľ neprijal opatrenia na predchádzanie psychickej pracovnej záťaže na pracoviskách. V druhom prípade konštatoval, že zamestnávateľ sa domáhal svojich práv a povinností v rozpore s dobrými mravmi, tým že vykonával na pracoviskách osobnú kontrolu zamestnancov tak, že nebola dosť dôstojná a vykonával ju na verejne prístupnom mieste,“ konštatovala právnička.
Zároveň inšpektori práce nariadili všetky nedostatky odstrániť ihneď a zaviazali zamestnávateľa, aby do siedmich dní od doručenia dodatku k protokolu predložili písomnú správu o tom, aké opatrenia prijal, aby sa tieto nedostatky neopakovali.
Dodatok k protokolu išiel na adresu Linory Hencovce v piatok minulý týždeň. Podľa Timkovej firma má na odstránenie nedostatkov tento týždeň.
Autor: čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári