V Lipanoch vybudovali protipovodňové hrádze. Podobné, aké stavali kedysi naši predkovia. Tie zachytia dažďovú vodu ešte pred vliatím do hlavného toku Torysy. Pri jednej z hrádzí dokonca vznikla nová oddychová zóna.
LIPANY. Protipovodňové opatrenia spravili v Lipanoch v štyroch lokalitách - Balážka, Stredné pole, Špárová i Mihálka.
„Projekt bol zameraný na zadržiavanie vody v prírode. Išlo o to, aby voda nestekala do hlavných tokov, ale aby sme ju zadržali v prírode. Kedysi boli vyhotovené prirodzené medze, ktoré robili naši predkovia,“ informovala Anna Bučková, tajomníčka komisie pre životné prostredie v Lipanoch.
Na Strednom poli urobilii 14 hrádzí. „Stredný jarok je prítok Torysy. V období dažďov tu ide taká voda, akoby tu bola malá rieka. Teraz tu netečie takmer nič. Hrádze sú vlastne navrstvenou hlinou, kameňom i drevom. Nabité sú i vŕbové koly. Tým, že sa zakorenia, tak vytvoria krásnu spleť, cez ktorú voda už neprejde a takto si vodu vieme zachytiť,“ uviedol Juraj Figura z firmy, ktorá hrádze robila.
Jedna hrádza dokáže zachytiť 5-tisíc litrov vody. „Je to dostatočné množstvo na to, aby to zachytilo vodu z oboch kopcov, ktoré tu sú. V každej hrádzi je utvorený priechod, je tam osadená železo-betonová rúra, a keď hladina vody stúpne do určitej výšky, tak krásne cez to preteká. Má to aj perfektnú funkciu pre rozmnožovanie žiab, hniezdia tu kačice, i volavky zalietavajú,“ skonštatoval J. Figura.
Figura: Prvé minúty sú najhoršie
Celý projekt spravili za tri mesiace. J. Figura vraví, že keby tu hrádze neboli, tak by bol rigol stále hlbší a hlbší a roklina by sa stále prepadala.
„Odtok vody by bol rýchlejší a orná pôda by odchádzala preč a bola by to prívalová vlna do mesta, lebo tento potok sa vlieva do Torysy ešte pred Lipanmi,“ zdôraznil.
Pod Balážkou je poľnohospodárska pôda, ktorá sa neorie, ale iba kosí. „Často sa tu hromadí veľa vody a nestíha odtekať, a ohrozuje železnicu. Po celom obvode Balážky je urobený zasekovací pás. Voda tečie, dostane sa na určitú úroveň, a pomaličky vsiaka. Cez ten val neprejde. Je to urobené asi v dĺžke 1,5 km. V miestach, kde je spád veľký sme urobili prepážky,“ povedal Figura.
Vodu potrebujú zachytiť v prvých desiatich minútach. „Potom to už nie je také dôležité, pretože potom už voda vsakuje. Ale tie prvé minúty sú najhoršie, preto sa stávajú prívalové vlny. Keď sa voda zastaví na zasekovacom páse, tak už je to v poriadku,“ zdôraznil.
V lokalite Špárová bolo vybudovaných 10 drevených hrádzí a taktiež 44 drevených odrážok. V lokalite Mihálka bolo vybudovaných 36 drevených odrážok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári