Munícia z druhej svetovej vojny je takmer každodenným nálezom v Nižnom Komárniku. Táto oblasť je jednou z najnebezpečnejších oblastí na Slovensku. Včera sa granáty a míny snažili odpratať pyrotechnici z celého Slovenska.
NIŽNÝ KOMÁRNIK. Takmer 60 pyrotechnikov včera čistilo kraj pod Duklou od munície ešte z čias druhej svetovej vojny. Čistili potok Šivarná v Nižnom Komárniku (okres Svidník).
Pred dvoma rokmi bola v dedine povodeň. Rozbúrené vody poznášali do obytnej časti obce množstvo nevybuchnutej munície.
„Riečka zmenila svoje koryto. V bahne nám poznášala množstvo munície. V týchto kopcoch totiž boli najťažšie boje počas II. svetovej vojny. Ostalo to na brehoch rieky,“ informovala Anna Ferkaninová (SDKU), starostka obce.
Vraví, že niektoré miesta sú ešte nedotknuté. „Tento potôčik bol vyčistený, ale keď stúpne hladina, tak nám tu znova priplaví nevybuchnutú muníciu. Bývajú tu ľudia, takže je to nebezpečné,“ zdôraznila A. Ferkaničová.
Pyrotechnici strach vraj nemajú, iba rešpekt
V rámci sústredenia sa stretli pyrotechnici z rôznych kútov Slovenska, aby vyčistili aspoň časť koryta Šivarnej. Včera tu našli 98 kusov munície a 75 kíl rôznych kovových súčiastok.
Prvé odmínovanie bolo v tejto oblasti v roku 1965. Ľubo Blecha (49) z Bratislavy sa stal pyrotechnikom kvôli dobrodružstvu. „Nikdy nemám strach, keď odnekiaľ vyberám muníciu, mám pred tým ale obrovský rešpekt. Keby som mal strach, tak to nerobím.“
Patrikovi (38) z Bratislavy sa v hľadaní nevybuchnutej munície darilo. „Môže to vybuchnúť. Ale ja mám rád adrenalín. Pyrotechnikom som osem rokov a našťastie sa mi nikdy žiadny úraz nestal. Nič sa nesmie podceniť. Všetko odkrývame opatrne.“
Špeciálny oblek pri tejto práci nepotrebujú. „Ten potrebujeme iba pri nástražných systémoch. Oblek má 40 kíl, nedalo by sa v tom nič robiť. Oblek sa používa s odstupnou tyčou. Ale niekedy nepomôže ani to, ak niekto natrafí na päť kíl trhaviny,“ povedal ďalší pyrotechnik Štefan.
Dnes budú muníciu likvidovať
Táto oblasť je podľa Juraja Kadeckého, vedúceho oddelenia pyrotechniky Kriminalisticko-expertízneho ústavu Policajného zboru SR miestom, v ktorom bude vždy čo robiť.
„Sme ešte len na začiatku a našli sme už niekoľko kusov delostreleckých mín. Nasledujúci deň budeme likvidovať to, čo sa tu nájde,“ zdôraznil J. Kadecký.
Kraj pod Duklou je kvôli nevybuchnutej munícii stále obľúbený aj u amatérskych hľadačov. Niektorí už na neodbornosť doplatili životom. „Ide o jedno z najexponovanejších miest v rámci Slovenska. Jednoznačný odkaz znie, ak by niekto našiel takúto muníciu, alebo má podozrenie, že ide o muníciu, má kontaktovať políciu a s nálezom nemanipulovať,“ dodal J. Kadecký.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári