DLHÉ KLČOVO. Celoštátna postupová súťaž a prehliadka sólistov tanečníkov v ľudovom tanci Šaffova ostroha v Dlhom Klčove (okres Vranov nad Topľou) sa začína dnes a bude trvať až do nedele.
Tohto roku je prihlásených 65 tancov, ktoré bude interpretovať 121 tanečníkov zo Slovenska, Maďarska, Rumunska a Českej republiky.
Súťažiaci sa predstavia v piatich kategóriách. Nová koncepcia čaká na tanečníkov v kategórii A (Šaffov tanec). Jej autor, umelecký vedúci FS Vranovčan Peter Kocák, rozdelil tance do dvoch častí – povinnej a voľnej.
„V povinnej časti musia tanečníci urobiť presnú citáciu Šaffovho tanca nielen v pôdoryse, ale aj v priestore. Tanečníkom pustíme za ich chrbtom videoprojekciu a bez toho, aby sledovali obraz, budú musieť presne zatancovať to, čo sa bude odohrávať za nimi. V rámci voľnej časti si vylosujú tri melódie označené číslami, preto sa až po prvých tónoch dozvedia, na ktorú z nich budú tancovať. Okrem toho muzikanti budú melódie rôzne variovať, zrýchľovať, spomaľovať alebo prehadzovať. Tanečníci budú tvoriť tanec priamo na javisku a až tu sa ukáže, kto je naozajstným majstrom tanečníkom,“ zdôraznil Š. Kocák.
Predstavia sa laureáti
Súčasťou trojdňového festivalu bude aj bohatý program, ktorý sa v piatok začne otvorením výstavy fotografií a pokračovať bude pásmom vystúpením Osolené omrvinky v réžii P. Kocáka.
Sobota bude patriť od 14. hod. do 20.30 súťažným tancom. Od pol deviatej je pripravený slávnostný program pod názvom Dvadsaťročná Šaffova ostroha.
Trojdňové podujatie vyvrcholí v nedeľu, keď si absolútny víťaz prevezme Cenu Petra Homolku.
„V sobotňajšom večernom programe sa predstavia laureáti z minulých ročníkov a nositelia ľudových tradícií, podľa ktorých sa z videozáznamov učia tancovať mladí tanečníci,“ uviedol Š. Kocák.
Mimoriadnou udalosťou bude vystúpenie osobností z radov nositeľov ľudových tradícií, medzi ktorými nebudú chýbať Bartolomej Gajdoš, Ján Michančo z Topoľovky, Vilo Grega s manželkou, Gajdošovci, Ferko Žovinec, Ján Olekšak, či p. Repko a 4 generácie rodiny Topoľovských z Parchovian.
Autor: Monika Sabolová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári