Z celoslovenského hľadiska je v evidencii úradov práce 190-tisíc ľudí v tejto kategórii, čo je 48 percent z celkového počtu nezamestnaných.
PREŠOV. Najhoršie sú na tom ľudia vo veku nad 50 rokov, tých je aktuálne v evidencii takmer 16-tisíc. Nasledujú absolventi stredných a vysokých škôl a tých je v kraji 5 500. Do júna sa po maturitách a promóciách toto číslo veľmi pravdepodobne ešte zvýši.
Najohrozenejšou skupinou sú ľudia nad 50 rokov. Zamestnávatelia akoby s nimi nerátali. Pracovných ponúk v regióne je málo a starší ľudia so záväzkami sa ťažšie rozhodujú o tom, či vycestujú za prácou do zahraničia.
„Som technik, hľadal som prácu viac ako dva roky bez úspechu. Nakoniec som si urobil opatrovateľský kurz a cez agentúru som sa zamestnal v Rakúsku. Nie je to ľahká práca a najviac ma mrzí, že som ďaleko od rodiny. Ešte neviem, či sa mi to zaráta do odpracovaných rokov, keď pôjdem do dôchodku,“ povedal nám o svojej skúsenosti Rudolf Poliak.
Zamestnávatelia o starších pracovníkov nestoja
Na prešovskom Veľtrhu práce job2day hľadali uplatnenie aj päťdesiatnici a starší ľudia.
„Mali tu ponuky len do Českej republiky, ale nenašla som nič pre seba. Ponuka bola pre šičky, balenie elektroniky a prácu v sklade. Mám problém s chrbticou a obávam sa, že by som také práce dlhodobo nezvládla,“ posťažovala sa nám 56-ročná Marta Sedláková.
Netajila, že si nevie predstaviť, ako by mohla pracovať v Čechách a zároveň si udržať byt v Prešove.
„Podľa správ, ktoré vidím v televízii, sa aj v Čechách situácia zhoršila. Pochybujem, že by som zarobila toľko, aby som pokryla životné náklady tam a mohla zaplatiť aj nájom doma. Neviem jazyky, takže o inej možnosti ani nemôžem uvažovať,“ dodala.
Podľa Marty Klimekovej, pracovníčky istej bardejovskej agentúry, starší ľudia sa nechcú sťahovať za prácou z rôznych dôvodov, ale problém vidí aj v tom, že sa nevedia predať.
Akoby sa báli pochváliť tým, čo všetko vedia a aké pracovné skúsenosti majú. Na druhej strane pripustila, že zamestnávatelia uprednostnia mladšie ročníky aj preto, že sa spoliehajú na ich dobrý zdravotný stav.
Niektorí sú ochotní za prácou cestovať
Päťdesiatnik Marián Duch má naopak viac skúseností s prácou „vonku“. Naposledy bol vo Fínsku. Teraz už niekoľko týždňov hľadá novú možnosť.
„Mám niekoľko špecializácií v strojárstve a robil som už všeličo, ale vek je prekážkou. Keď zamestnávateľ vidí v dotazníku ročník narodenia, nemá záujem. Stalo sa mi, že mi to aj otvorene povedali. Uprednostnia mladých, lebo keď ich vyškolia, sú pre nich perspektívni,“ opísal svoje skúsenosti.
Netajil obavy z toho, že z roka na rok to bude pre starších ľudí ťažšie a do dôchodku je ešte ďaleko.
„Som učiteľka, ale nemôžem si už tri roky nájsť miesto. Už som robila aj opatrovateľku a iné práce na dohodu. Päťdesiatnici sú akoby na odstrel a do zahraničia nemôžem vycestovať, lebo opatrujem chorú mamu,“ dodala Marcela Mihalíková.
Podobne ako päťdesiatnici si ťažko hľadajú uplatnenie aj absolventi. Zamestnávateľom prekáža, že nemajú žiadne pracovné skúsenosti. Niektorí radi investujú do ich zaškolenia, iní chcú na odbornú pracovnú pozíciu hotového a samostatného zamestnanca.
„Mladí sú problém aj preto, že ešte nevedia, čo chcú. Trpezlivo ich zaškolíme, dáme im čas a oni sa potom rozhodnú ísť ku konkurencii, alebo si zmyslia, že si idú lepšie zarábať do zahraničia,“ povedal nám istý prešovský podnikateľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári