PREŠOV. Tri týždne intenzívneho štúdia rusínskeho jazyka čaká od pondelka 11. júna na účastníkov 3. ročníka medzinárodnej Letnej školy rusínskeho jazyka a kultúry - STUDIUM CARPATO-RUTHENORUM. Vzdelávací projekt organizuje Ústav rusínskeho jazyka a kultúry Prešovskej univerzity. Prednášky budú v rusínskom a tiež v anglickom jazyku. Medzi prihlásenými účastníkmi dominujú študenti zo Slovenska, prídu však aj záujemcovia o rusínsky jazyk z USA, Českej republiky, Nemecka a Ukrajiny.
Ako informovala riaditeľka Ústavu rusínskeho jazyka a kultúry Anna Plišková, trojtýždenný program je zameraný nielen na výučbu rusínskeho jazyka, ale aj na históriu, literatúru, kultúru a etnografiu karpatských Rusínov. „Prednášky z daných disciplín budú zabezpečovať paralelne v rusínskom a anglickom jazyku domáci a zahraniční vysokoškolskí učitelia z Kanady, USA a Ukrajiny. Súčasťou projektu bude množstvo sprievodných kultúrnych podujatí a poznávacie exkurzie v regióne severovýchodného Slovenska,“ uviedla Plišková.
Letnú školu rusínskeho jazyka iniciovali potomkovia rusínskych vysťahovalcov z USA, ktorí hovoria slabo, alebo vôbec neovládajú reč svojich predkov. Nie všetci frekventanti Letnej školy sa vedia dorozumieť v rusínskom jazyku, preto štúdium bude prebiehať aj v angličtine. Počas študijného pobytu navštívia účastníci kurzu inštitúcie, ktoré sú späté s kultúrou a históriou Rusínov. V predvečer kurzu, v nedeľu, môžu zúčastniť v centre mesta Dňa Rusínov, na ktorom vystúpia profesionálni rusínski umelci.
„Všetky tieto aktivity by mali prispieť k širšej informovanosti verejnosti o rozvoji karpatorusinistiky na Slovensku a vo svete, ako aj o možnostiach štúdia rusínskeho jazyka na Prešovskej univerzite,“ uviedla Plišková.
Ústav rusínskeho jazyka a kultúry Prešovskej univerzity vznikol pred štyrmi rokmi ako pracovisko s celouniverzitnou pôsobnosťou. Jeho základom sa stalo Oddelenie rusínskeho jazyka a kultúry, ktoré fungovalo v rámci jeho predchodcu Ústavu národnostných štúdií a cudzích jazykov a neskôr Ústavu regionálnych a národnostných štúdií.
Ústav ako jediná inštitúcia svojho druhu na Slovensku je vnímaný ako najvyššia vedecká inštitúcia pre výskum a vývoj normotvorby rusínskeho spisovného jazyka. Plní viaceré funkcie – výchovnú a vzdelávaciu, vedecko-výskumnú a vývojovú, koordinačnú, dokumentačnú a informačnú. Prešovská univerzita získala akreditáciu na bakalárske a magisterské štúdium rusínskeho jazyka a literatúry v kombinácii so 16 predmetmi, ktoré sa vyučujú na Filozofickej fakulte, Fakulte humanitných a prírodných vied a na Fakulte športu.
Rusínsky jazyk bol na Slovensku kodifikovaný v roku 1995. Od školského roku 1997/98 vznikajú základné školy s vyučovaním rusínskeho jazyka ako nepovinného predmetu. Rusínska národnostná menšina je podľa posledného sčítania ľudu treťou najpočetnejšou skupinou v rámci Slovenska - po maďarskej a rómskej. Pred desiatimi rokmi bola pred ňou ešte česká národnosť, ktorú Rusíni pri poslednom sčítaní predbehli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári