Stáli návštevníci Domaše bijú na poplach. Sezóna je predo dvermi a vody v nádrži opäť ubúda. Situáciu riešia petíciou a zbieraním podpisov. Kompetentných žiadajú o letné priškrtenie kohútikov.
DOMAŠA/BŽANY. Podľa miestnych sa stav od poslednej regulácie prietoku nezlepšil. Chatári, rybári, podnikatelia a starostovia to chcú riešiť petíciou.
Parkoviská na Valkove sú aktuálne prázdne. Predsezónne prípravy sú podľa prevádzkarov smutnejšie ako po minulé roky.
„Pre nás je momentálne sezóna mŕtva. Voda nám opäť klesla. Keď prší, spúšťajú ju viac ako by mali. Počítame, že keď to pôjde týmto tempom, tak do mesiaca sa budeme brodiť v bahne. Stoly sú prázdne, ľudí niet. Brigádnikov sme zatiaľ nepovolali. Vystačíme si,“ skonštatoval majiteľ penziónu a pohostinstva Jozef Dolutovský.
Podľa majiteľa autokempu na Tíšave je aktuálny stav s vodou v nádrži porovnateľný so stavom na konci minulej sezóny.
„Za dva týždne nám klesla hladina asi o desať metrov, výškovo to môže byť päťdesiat centimetrov. Tohtoročná sezóna zrejme bude ohrozená. Situácia je kritická, podporil som preto petíciu,“ reagoval Pavol Pelák.
Rybári radšej hubárčia
Miestni rybári namiesto úlovkov v podberákoch častejšie počítajú hríby v košíkoch. Prístup k vode majú pre nízku hladinu sťažený. Začali preto hubárčiť.
„V minulom roku to bolo to isté, samé blato. Na jar bola ešte väčšia voda ako teraz. Keď nechytáme ryby, aspoň sa venujeme zberu hríbov. Aj dnes sme si vybehli na polhodiny a priniesli stodvadsať dubákov,“ hovorí valkovský chatár a rybár Zdeno.
„Neviem si predstaviť, že by podobná situácia vznikla v Rakúsku, kde dlhé roky žijem. Mali by sme asi pri priehrade zapáliť sviečku, pretože aj takto na Slovensku umiera turistický ruch,“ dodal Vladimír Kunst.
Zozbierali päťtisíc podpisov
Stav na Domaši zmobilizoval ľudí i petíciu, ktorú zbierajú od Medzilaboriec po Stropkov. K iniciatíve sa pridali aj miestne rybárske zväzy a starostovia okolitých obcí.
„Som stála návštevníčka Domaše. Kvôli súčasnému stavu sme sa rozhodli urobiť petičnú akciu. Požadujeme preskúmanie zmlúv medzi priemyselnými podnikmi a Slovenským vodohospodárskym podnikom a zníženie prietoku vody z nádrže,“ uviedla predsedníčka petičného výboru Anna Karapínová.
Petičné hárky so zhruba päťtisíc podpismi chcú doručiť všetkým kompetentným. „Navrhujeme, aby sa hladina počas troch letných mesiacov ustálila. Určite je spôsob ako vyhovieť všetkým. V minulosti to fungovalo. Pokiaľ sa to nezmení, bude to pre nás veľké sklamanie,“ skonštatoval starosta obce Bžany Miroslav Fečko (Smer).
Vodný stav Veľkej Domaše v roku 2012
V decembri 2011 bol vodný stav nádrže na úrovni 151 metrov nad morom (m n. m.).
Od polovice decembra 2011 do konca marca 2012 bol odtok z nádrže znížený na 2,5 metra kubického za sekundu. V apríli bol upravený na 3,5 kubíka za sekundu.
V apríli 2012 bola výška hladiny nádrže na úrovni 157,4 m n. m.
Od 1. mája 2012 bol ukončený mimoriadny manipulačný poriadok nádrže. V normálnom režime bol prietok opäť zvýšený na 4,9 kubíka za sekundu .
Aktuálny vodný stav je 156,8 m n. m.. Minimálna prevádzková hladina nádrže je 146,20 m n. m.
iv
Ministerstvo: Nádrž si plní svoju funkciu
Podľa rezortu životného prostredia si vodná nádrž Domaša spoľahlivo plní svoju hlavnú protipovodňovú funkciu a zásobuje vodou priemyselné podniky v okolí.
„Nebola projektovaná a postavená pre rekreačné účely. Je to nádrž s viacročným vyrovnávaním hladín. Je preto normálne, že niekoľko rokov je hladina nízka , a potom opäť niekoľko rokov vysoká,“ uviedol hovorca Ministerstva životného prostredia Maroš Stano.
Vypúšťanie vody z vodnej nádrže rieši manipulačný poriadok, ktorý je v kompetencii Krajského úradu životného prostredia (KÚ ŽP) v Prešove. Zmeniť manipulačný poriadok môže orgán štátnej vodnej správy len na základe návrhu správcu vodnej stavby.
„Účelom vybudovania tohto diela bolo zabezpečenie vody pre priemysel. Toto rozhodnutie je právoplatné a nebolo zmenené ani zrušené a Krajský úrad životného prostredia je povinný rešpektovať podmienky vydaného rozhodnutia,“ reagoval prednosta KÚ ŽP v Prešove Miroslav Benko.
iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári