Podľa novely zákona o sociálnych službách by mali sociálne zariadenia od 1. júla účtovať klientom 50 percent z ekonomicky oprávnených nákladov zariadenia. Po vlne odporu sa parlament bude úpravou zákona ešte v júni zaoberať. Všetci očakávajú, že sa zmiernia dopady na klientov, alebo sa minimálne posunie uplatnenie zákona na neskôr.
PREŠOV. Po novom by mal klient zariadeniu zaplatiť 50 percent ekonomicky oprávnených nákladov. Faktom je, že ceny energií aj vody sa z roka na rok pohybujú smerom nahor, rovnako aj potravín či služieb.
Ich reálna hodnota však teraz nie je zohľadnená v poplatkoch. Zmenu platieb by preto riaditelia zariadení privítali.
„Poplatky by sa mali zvýšiť, ale zároveň aj upraviť výšky dôchodkov, inak to ľudia nebudú môcť zaplatiť. V našom regióne s vysokou nezamestnanosťou zrejme ani ich príbuzní,“ povedala nám riaditeľka Domova sociálnych služieb (DSS) na Volgogradskej ulici Iveta Nemčíková.
Starajú sa o 155 klientov a z toho je 20 detí do 26 rokov. Mnohí z ich klientov nemajú kam odísť, nemajú príbuzných.
„Máme pomerne veľa klientov, ktorí majú u nás práve z toho dôvodu trvalý pobyt. Komunikujeme s nimi, informujeme ich o pripravovaných zmenách, aby mali čas sa s tým vysporiadať, ale aj tak dúfame, že sa zákon ešte zmení,“ dodala riaditeľka.
Dôchodky majú nižšie, ako by boli poplatky
Keby sa novela uplatnila, platil by jednoduchý vzorec. Ak by boli oprávnené náklady 1000 eur, klient by mal zaplatiť 500, hoci teraz platí 200 eur. Ich dôchodky však na to nestačia.
Podľa riaditeľky Nemčíkovej priemerné dôchodky ich klientov sú od 160 do 360 eur a podľa zákona im musí z príjmu ešte ostať 20 percent sumy životného minima, teda akési „vreckové“.
„Keby sa zákon uplatnil, aj tak by nám mohli zaplatiť len toľko, koľko majú a rástli by nám pohľadávky. Nemalo by to žiadny efekt, opäť by ťarcha bola na Prešovskom samosprávnom kraji, preto by s tým legislatíva mala niečo urobiť,“ konštatovala Nemčíková.
PSK chce odložiť určenie poplatkov na rok 2013
Niektoré mestá sa už zvýšením poplatkov na zastupiteľstvách zaoberali. Kým v Spišskej Novej Vsi zvýšenie schválili, v Poprade nové VZN stiahli z rokovania.
V Prešove sa krajskí poslanci budú k novému VZN vyjadrovať 19. júna. Predkladatelia ho však koncipovali tak, že prípadné zvyšovanie by prišlo do úvahy až v januári 2013.
Keby sa zákon nezmenil, klienti by platili o 70 až 100 percent viac, ako doteraz. „V zariadeniach pre seniorov by mesačný poplatok stúpol zo 190 na 322 eur, v špecializovanom zariadení zo 199 až na 398 eur, v domovoch sociálnych služieb zo 195 na 373, v rehabilitačnom stredisku by sa zvýšil zo 60 na 107 eur,“ informovala nás hovorkyňa Úradu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Veronika Fitzeková.
Na otázku, či sa v prípade zvýšenia poplatkov neboja odchodu klientov zo zariadení tak, ako sa to už prejavilo v iných mestách, odpovedala, že to nepredpokladajú.
„Problém môže nastať len so zvýšením personálnych nárokov na správu pohľadávok, ktoré by boli v prevažnej miere nevymožiteľné,“ reagovala Fitzeková.
O čom bude rokovať parlament?
Poslanec Juraj Blanár (Smer) chce na júnovej schôdzi parlamentu predložiť zmenu, podľa ktorej sa zruší podmienka, že samosprávy musia vyberať minimálne polovicu oprávnených nákladov.
Podľa hovorcu Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny Michala Stušku riešenie by bolo v tom, aby zo zákona bola vypustená táto podmienka.
Samosprávy by mohli výšku úhrad určovať samy a to tak, ako pred novelou účinnou od marca 2012. Inak povedané, samosprávy budú musieť v nastavení poplatkov prihliadať na to, aké príjmy majú klienti v ich regióne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári