Prvý raz po rokoch sa mu stalo, že má pred druhým kolom málo žiakov. Ministerstvo tvrdí, že nie je podstatný zriaďovateľ školy, ale jej kvalita.
PREŠOV. Súkromná stredná odborná škola (SSOŠ) pôšt a telekomunikácií v Prešove existuje sedem rokov.
Pred štyrmi zaviedla nový učebný odbor Poštové a peňažné služby, jediný na Slovensku. Pred druhým kolom prijímačiek, ktoré bude 19. júna, musí riešiť nepríjemnú situáciu.
„Mali sme štrnásť žiakov. Objavili sa správy o rušení či spoplatnení cirkevného a súkromného základného školstva. Sedem rodičov zobralo prihlášky a zrušilo prijatie na školu,“ povedal riaditeľ SSOŠ pôšt a telekomunikácií Jozef Vaľko.
„Nepredpokladal som, že rodičia takto zareagujú. Stále som mal previs. Vlani sa hlásilo 48 a brali sme 18 žiakov, predvlani sme otvorili dve triedy s 34 žiakmi zo 67 prihlásených.“
Podľa Vaľka odhlasovali rodičia svoje deti, lebo nemali istotu. „Chcem ich uistiť, že súkromné školstvo, ktoré sa stabilizovalo, bude i naďalej existovať, vrátane našej školy. U mňa sa sedem rokov školné neplatilo, ani sa ho zaviesť nechystám,“ zdôraznil Vaľko.
Ako uviedol, SSOŠ funguje bez zmien, pričom dôraz kladie na prax a potreby trhu práce. Chce vyjsť v ústrety aj žiakom bývajúcim viac ako 40 kilomterov od Prešova, ktorým počas prvých dvoch rokov preplatí internát.
Ministerstvo: Kľúčová je kvalita
S otázkou, aká je situácia s možným rušením súkromných škôl, sme sa obrátili aj na ministerstvo školstva. Hovorca ministra Michal Kaliňák konštatoval, že ministerstvo považuje za dôležité modernizovať celý systém školstva počnú základnými školami a končiac univerzitnými pracoviskami.
„Pre nás je kľúčová kvalita, ktorú musí garantovať každá škola. Preto nerozlišujeme medzi zriaďovateľmi, či ide o verejnú školu, súkromnú, alebo cirkevnú. Orientujeme sa na kvalitu, ktorú musí sprevádzať spokojnosť žiakov a ich rodičov. Rušenie ale aj existencia škôl v prvom rade závisí od kvality pedagogického zboru a pridanej hodnoty, ktorú by mali dať svojim študentom,“ povedal.
Majú mať teda rodičia obavy prihlásiť deti na súkromné školy? Podľa čoho sa majú rozhodovať?
„Škola musí garantovať viac ako teoretické zvládnutie učebných predmetov. Musí sa orientovať na kvalitu, vďaka ktorej sa jej absolvent čo najlepšie uplatní v ďalšom štúdiu, prípadne na trhu práce a to v odbore, ktorý študoval. Za najlepšiu referenciu školy preto považujeme šance, ktoré ponúka svojim absolventom. Rozhodovanie žiakov a študentov o štúdium je vecou ich osobného postoja a očakávaní, ktoré spájajú s daným štúdiom. Podľa nás pri tomto hodnotení nie je dôležitý zriaďovateľ, ale jeho študijná ponuka,“ dodal M. Kaliňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári