V školskom roku 2011/2012 ho organizovali Ústav pamäti národa, Konfederácia politických väzňov Slovenska a OZ Nenápadní hrdinovia.
STROPKOV. Úlohou študentov bolo vyhľadať žijúcich svedkov alebo pamätníkov represálií komunistického režimu, zmapovať ich život formou textovej časti, prezentácie a audiovizuálneho záznamu.
„Pod vedením pani profesorky Ivany Jecuškovej sme sa spolu s Jurajom Kasardom, prvákom na našom gymnáziu, do projektu opäť zapojili. Naša práca mala názov Práca a viera v Boha mi pomohli a mapovali sme v nej život 93-ročného pána Eliáša Želizňáka žijúceho v Ladomirovej,“ vrátil sa gymnazista Matej Štefánik k obdobiu, keď práca ešte len vznikala.
„Dostali sme rôzne ceny a štyria europoslanci venovali víťazom zájazd do Štrasburgu, ktorého sme sa zúčastnili. Konkrétne nás tam pozval Peter Šťastný,“ spomína M. Štefánik. Hokejová legenda pripravila pre našich študentov prehliadku Európskeho súdu pre ľudské práva, Európskeho parlamentu a ďalších inštitúcií, počas nedávnej návštevy mali možnosť prehliadnuť si samotný Štrasburg, zažili aj plavbu loďou.
Získali najviac hlasov
So svojou prácou sa prezentovali aj na trojdňovej medzinárodnej konferencii. Stretli sa na nej zástupcovia z Maďarska, Poľska, Česka a Slovenska. Po prezentácii všetkých prác nasledovalo hlasovanie zúčastnených tímov o tej najlepšej.
Najviac hlasov získali stropkovskí gymnazisti. Ako povedal M. Štefánik, do podobného projektu sa môžu zapojiť aj základné školy. V prípade, že sa tak rozhodnú, stredoškoláci im ochotne poradia a pomôžu. V nasledujúcich vydaniach Stropkovského Spektra budeme úspešnú prácu stropkovských gymnazistov uverejňovať po častiach.
Autor: ada
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári