Mesto sa tiež pri ďalších opatreniach vracia k osvedčenému modelu ešte z čias predošlého primátora. Analýza, ktorú vypracoval mestský úrad, potvrdila, že to bolo efektívnejšie a hospodárnejšie.
PREŠOV. Koncepciu zefektívnenia činnosti mestských firiem predložil radným riaditeľ majetkovej sekcie Miroslav Hudák.
„Predložená koncepcia definuje východiská a navrhuje riešenia na zmenu doterajších podmienok fungovania obchodných spoločnosti s účasťou mesta Prešov, ktoré s prihliadnutím na roky ich vzniku (1995 - 2004) v mnohých prípadoch nekorešpondujú s aktuálnym zámerom,“ tvrdí predkladateľ.
Mestská rada zatiaľ k návrhu uznesenie neprijala. „Ide o prvotný nástrel, kde by sme videli ďalšie zefektívnenie, predložili sme ho na ďalšiu debatu,“ vysvetlil prednosta Branko Benko.
Upresnil, že prvotný variant počíta so zlúčením „eseročiek“ IPZ, Mestská správa služieb (MSS) a Prešov Real.
Presnejšie, IPZ a MSS majú prejsť pod Prešov Real, terajšieho správcu nebytových priestorov.
„Vychádzali sme z obdobných predmetov činností. Ide hlavne o zníženie fixných nákladov i odmien pre orgány spoločností,“ konštatoval prednosta. Zosúladiť sa tiež majú stanovy a zakladateľské listiny.
Návrat k starým modelom
Branko Benko konkretizoval, že predkladaný materiál ďalej hovorí o presune mestských nájomných bytov pod Prešov Real, o tom, aby si Prešov Real ako mestská firma mohla pri opravách odpočítavať DPH, kým mesto musí platiť plnú sumu.
„Je snaha zanechať zimný štadión odborníkovi, ktorý sa oň vie postarať a má svoje skúsenosti. A tiež o prevod mestských bazénov naspäť pod školy,“ doplnil B. Benko.
Znamená to teda, že všetko sa vracia do starých koľají, ako to bolo ešte za čias primátora Benča. Správcom nájomných bytov bola mestská spoločnosť (vtedy Spravbyt, Prešov real si odpočítaval DPH za vykonané opravy a investície, zimný štadión mal v prenájme súkromník, vtedy Troliga, a bazény boli školské).
Prevod „zimáka“ inému nájomcovi, neskôr pod MSS mal mestu ušetriť náklady. Aj odňatie bazénov školám malo znamenať podľa vtedajších vyjadrení predstaviteľov mesta úsporu 33-tisíc eur a „bezproblémový spôsob financovania“. To sa nestalo.
Načo boli dobré experimenty? „Realita ukázala, že to nebol najlepší krok,“ reagoval na našu otázku B. Benko, ktorý považuje terajšie návrhy úradu za dobré a oprávnené a ich zmyslupnosť demonštroval na príklade Mestskej haly, ktorú mesto prenajalo súkromníkovi.
Poslanci sú skeptickí
Presadenie zlúčenia mestských spoločností a ďalších ekonomických opatrení hladké nebude. „Konečne sa od teórie prešlo k praktickým činom. Toto je prvý pracovný návrh, treba dať k nemu čísla,“ vyjadrila sa šéfka klubu nezávislých Štefánia Andraščíková, podľa ktorej je efektívne, keby sa viac firiem zlúčilo pod „jednu holdingovú spoločnosť“.
Stanislav Kahanec z KDH je skeptickejší. „Nikto nespochybňuje potrebu zefektívnenia činnosti mestských firiem,“ neodmieta reštrukturalizáciu, má však o nej inú predstavu: „Nie je dobrým riešením všetko pohádzať pod Real.“
Nepozdáva sa mu najmä to, že by mala firma Prešov real prijať pod seba aj spoločnosť IPZ. Tá je zatiaľ v permanentnej strate a má na starosti priemyselný park.
Poukázal aj na prenájom zimného štadióna: „Také pokusy už od roku 2007 boli a dopadli fiaskom. V MSS sme aspoň mali jasné finančné toky.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári