Na Strednej odbornej škole podnikania (SOŠP) sprístupnili pre verejnosť putovnú výstavu Svetový supermarket. Dáva priestor na zamyslenie aj diskusiu o životnom štýle, využívaní prírodných zdrojov aj o tom, nakoľko férový je súčasný obchod vo svete.
PREŠOV. Ľudia si tu môžu pozrieť maketu mobilu zblízka, rozobrať ho a zistiť ako funguje, dozvedieť sa viac o pestovaní bavlny či o zdravšej čokoláde. Myšlienka výstavy je o tom, že zemeguľu možno roztvoriť a každý má v nej svoje miesto.
„Hovorí napríklad aj o tom, že kým sa k nám dostane riflové oblečenie, prejde 64-tisíc kilometrov,“ povedala nám učiteľka SOŠP, ktorá sprevádzala návštevníkov, Mária Vavreková.
Objavili zdravšiu čokoládu
Do výkladov pre záujemcov sa zapojili aj študentky SOŠP. Pýtali sme sa preto, aké skúsenosti s návštevami majú a čo mladých zaujíma najviac.
„Asi najviac otázok majú okolo známeho nealkoholického nápoja, pýtajú sa nakoľko a prečo je nebezpečná. Zaujala aj čokoláda. Dozvedeli sa, že existuje aj taká, ktorá má nielen vysoký obsah kakaa, ale je aj zdravšia a ide pri nej aj o spravodlivý obchod, takže výrobcom, producentom aj predajcom plynie spravodlivá časť odmeny,“ vysvetlila študentka Eva Cmurová.
Martina Skriňáková zase pripomenula, že stredoškolákov viac zaujíma proces výroby bavlny a jej putovanie, kým sa dostane do našich obchodov.
„Hovoríme im, koľko práce je za kúskom textilu, koľko človek spotrebuje oblečenia za rok, koľko vody sa pri výrobe spotrebuje a ako sa tým znečisťuje príroda. Napríklad za nohavice, ktoré si kúpime za 20 eur, odchádza do Ázie, kde produkt vyrobili, len 8 centov,“ dodala.
Aj o bavlne
„Je to výborná výstava. Prvýkrát som sa dozvedela, že existuje aj iný druh čokolády, ako je tá, ktorú bežne kupujeme. Budem ju hľadať v obchode a ochutnám ju, či je v nej naozaj rozdiel. Netušila som, že bavlnu treba 16-krát vyprať, aby bola čistá,“ povedala nám o zážitku z výstavy učiteľka z Gymnázia J.A. Raymana Zlata Dudová.
Gymnazistku Lýdiu Viktorovú zase zaujal fakt, že muži, ktorí pracujú v bavlnárskych fabrikách, sa dožívajú len približne 43 rokov, lebo pracujú v silne znečistenom prostredí bez akejkoľvek ochrany.
Výstava bude dostupná do 21. júna, potom sa presunie do Košíc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári