V posledných dňoch sú teploty aj v Prešove nad 30-stupňov. Hasiči, cestári, policajti či záchranári musia mať pri výkone svojej práce špeciálne oblečenie. To však nie je zväčša prispôsobené vysokým teplotám.
PREŠOV. Horúčavy sťažujú prácu takmer každému. Obzvlášť tým, ktorí pri nej musia používať špeciálny odev.
„Aj bez ochranného odevu je horúco, a ešte viac, keď ho máme na sebe a musíme vykonávať nejakú činnosť. Máme predpísaný odev, ktorý je rovnaký ako v zime. Nie je prispôsobený na takéto horúčavy,“ povedal nám Tomáš Domén, veliteľ hasičskej čaty v Prešove.
Hasič Dominik Šarišský nám povedal, že keď je teplo, pijú viac vody. „Dodržiavame pitný režim.“
Predpísaný odev majú aj záchranári. „V lete majú tričká, ale musia mať na sebe i vetrovku, aby ich každý videl a vedel rozoznať,“ informovala Renáta Cenková, hovorkyňa prešovskej nemocnice.
I mestskí policajti majú oblečenie, ktoré je špecifické. Ako bojujú s teplom oni? „Majú častejšie prestávky na osvieženie, ale svoj odev musia nosiť tak či tak,“ uviedla Veronika Kmetóny Gazdová, hovorkyňa mesta Prešov.
Zamestnanci si zaslúžia obdiv
Ak je teplota vzduchu tri hodiny viac ako 25 stupňov, znamená to pre cestárov sťažené pracovné podmienky.
„V prípade tohtotýždňových vysokých teplôt môže vedúci strediska nariadiť iný režim práce, častejšie pracovné prestávky alebo zníženie intenzity práce. Zamestnanci si zaslúžia obdiv, keďže štandardné pracovné oblečenie musí zabezpečiť ich viditeľnosť a ochranu na ceste a pritom teploty napríklad pri vysprávkach obaľovanou drvinou za tepla alebo v kabínach zastaraných vozidiel prekračujú hodnoty merané teplomerom na voľnom priestranstve,“ povedal Peter Kočiško, vedúci odboru spoločných činností zo Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja.
Michal Biskup (31) je profesionálnym šoférom. Ten síce nemá predpísané oblečenie, ale šoféruje automobily bez klímy.
„Osviežujem sa jedine vodou, keďže som šofér z povolania. Oblečiem si len krátke tenké tričko, zoberiem so sebou tri litre vody a idem.“
Dobré rady
Ako sa chrániť pred slnkom?
Dodržiavať pitný režim
Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. Nevhodné sú však nápoje s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu.
Stravovanie
Strava má byť v letných mesiacoch ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou, súčasne však musí poskytovať dostatok výživných látok.
Vhodný odev
Podľa možnosti svetlých farieb a z prírodných materiálov, má byť ľahký, vzdušný a voľného strihu. Syntetické materiály nie sú vhodné. Nezabudnite na klobúk alebo čiapku.
Slnenie
Na priame slnenie sú vhodné len ranné a neskoré popoludňajšie hodiny. V prípade pobytu pri vodných plochách, kúpaliskách a vo voľnej prírode sa treba od 10. do 16. hodiny zdržiavať v tieni. Pri opaľovaní treba používať kvalitné krémy.
Rolety či žalúzie
Treba zabrániť prenikaniu priamych slnečných lúčov cez okná a to žalúziami či roletami. Ventilátory nasmerujte tak, aby nedochádzalo k nežiaducemu priamemu ochladzovaniu povrchu tela.
Obmedzenie aktivít
Starší a chronicky chorí ľudia by mali na minimum obmedziť svoje aktivity a z domovov vychádzať, pokiaľ sa dá, len ráno alebo večer.
čor, zdroj: ruvz.sk
Anketa
Ako sa chránite pred teplom?
Pýtali sme sa v uliciach Prešova, ako zvládate teplo a ako sa pred ním chránite.
Soňa Maľárová, (21), Prešov
„Ešte sa nechránim pred slnkom nijako, lebo ešte len teraz to prišlo, ale v lete nosím klobúk alebo fľašu s vodou.“
Samuel Mochňacký (27), Prešov
„Horúčavy mi trošku prekážajú, ale nerobím nič, aby som sa pred nimi chránil.“
Kvetoslava Kipikašová (28),Vyšná Šebastová
„Nie som z mesta, takže sa zdržujem väčšinou v chládku. Ochladzujem sa v bazéne a pijem veľa vody, aj tri litre.“
via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári