Podľa lekárov je najčastejším problémom v lete črevná viróza. Dôležité je dodržať diétu.
PREŠOV. Ľudia už začali dovolenkovať, chodiť na kúpaliská a práve počas horúčav je potrebné zvýšiť osobnú hygienu, hlavne čo sa týka rúk. Tie je potrebné umývať oveľa častejšie.
S pribúdajúcimi teplotami musíme byť obozretnejší aj pri mliečnych výrobkoch. Dôležité je sledovať trvanlivosť výrobkov, dávať si pozor na vajíčka, dôkladne variť mäso a poriadne umývať zeleninu a ovocie.
Najčastejšie sú črevné problémy
V letnom období je najčastejším vírusovým ochorením je črevná chrípka.
„Väčšinou stačí dodržať diétne opatrenia – vhodné sú sucháre, hlavne veľa piť, aby ste neboli dehydratovaní. Črevná chrípka zvyčajne trvá iba pár dní, no telo môže poriadne oslabiť, preto je potrebné oddychovať, najmä, ak je tento stav sprevádzaný aj horúčkami,“ odporúča Nataša Špiláková, primárka infekčného oddelenia vo FNsP J. A. Reimana v Prešove.
Ak je hnačka sprevádzaná aj horúčkou trvajúcou dlhšie ako deň, u detí treba zvážiť návštevu lekára a hlavne prijímať dostatočné množstvo tekutín. Dehydratácia môže v týchto prípadoch vážne ohroziť život. Často je potrebné dieťa hospitalizovať a tekutiny mu podávať vnútrožilovo.
Nezabúdať ani na pripoistenie
Prešovčan Martin Halas pred štyrmi rokmi počas leta zažil veľmi nepríjemnú skúsenosť.
„Bol som na letnej brigáde v Holandsku a začal som mať zdravotné problémy. Bolo mi veľmi zle, najprv som si myslel, že som zjedol niečo pokazené. No dostal som aj horúčky, vracal som, tak ma odviezli do nemocnice, kde ma okamžite operovali, lebo mi prasklo slepé črevo. Aj keď doma mi nič nebolo, mal som pocit, že som zdravý. Keďže som bol pripoistený, nemusel som nič platiť, akurát potom za lieky, ale tie mi následne na Slovensku preplatili. Chcem preto určite podotknúť, že netreba nikdy podceňovať ani zdravotnú poistku, pretože neviete, čo sa môže stať.“
Rady
Čo so sebou zobrať?
Na dovolenku si pribaľte domácu lekárničku, kde by nemali chýbať lieky proti bolesti, na znižovanie horúčky, živočíšne uhlie, nosné kvapky a hlavne gáza, vata, náplaste a obväzy. Vo výbave by mali byť aj repelent a masti či kvapky proti uštipnutiu hmyzom a pantenol na spáleniny kože.
V prípade hnačiek a akýchkoľvek črevných viróz je potrebné dodržať diétu. „Dôležité je vtedy nejesť mliečne výrobky, kávu a keď hnačka ustúpi, vhodné je začať potravinami ako je ryža, banány, varené kuracie mäso, zemiaky – všetko bez tuku. Neskôr sa môže pridať varená a postupne aj surová zelenina a ovocie. Ako posledné sa do jedálnička zaradzujú tuky a mliečne výrobky. Tekutiny, ale aj akékoľvek jedlo je potrebné jesť po troške, vodu po lyžičkách,“ podotýka Nataša Špiláková, primárka infekčného oddelenia vo FNsP J. A. Reimana v Prešove.
Po epizóde hnačiek je vhodné užívať probiotiká, ktoré upravia bakteriálne zloženie v čreve.
via
Anketa
Nosíte si vlastnú lekárničku?
V uliciach Prešova sme sa pýtali, či si ľudia so sebou na dovolenku berú domácu lekárničku a či už mali nejaké zdravotné problémy, prípadne ako ich riešili.
Ingrida Pavlovská (26), Prešov
„Lieky si so sebou berieme, tie proti bolesti. Zatiaľ som na dovolenke nikdy nemala nejaký úraz ani iné zdravotné problémy a dúfam, že ani nebudem mať.“
Slávka Gáliková (40),Prešov
„Určite si berieme so sebou aj lieky, aj náplaste, obväzy. Stalo sa nám už, že sme mali poranenú nohu pri mori. Ale bolo to na bežné domáce ošetrenie. Pomohli sme si sami.“
Dávid Adamčík (21), Prešov
„Keď ideme na dovolenku autom, tak lekárnička nechýba, inak so sebou nič neberiem. Našťastie sa mi ešte nestalo, že by ma bolel zub, či nedajbože som mal nejaký úraz.“
via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári