Korzár logo Korzár Prešov

Futbalových ihrísk v Prešove je málo, nie sú dostatočne využité

Aká je vlastne reálna situácia a potreba nových futbalových ihrísk v Prešove.

Solivar. Tu má vyrásť nová futbalová plocha.Solivar. Tu má vyrásť nová futbalová plocha. (Zdroj: Michal Frank)

Okolo futbalových ihrísk v Prešove je horúco. Jedno z nich je rozryté a rozparcelované, druhé je ešte len vo fáze projektu, tretie leží ladom, na štvrtom chcú stavať bytovky. Aká je vlastne reálna situácia a potreba nových futbalových ihrísk v meste?

PREŠOV. Na jednej strane futbalový Tatran, ktorý nevie pred novou sezónou, kam z konopí. Na strane druhej jeden z najväčších detských futbalových turnajov v Prešove s tisíckami účastníkov. Takto na prvý pohľad vyzerá situácia s futbalom v meste Prešov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Niekde medzitým je však priestor pre šport na amatérskej báze. Uličná liga sa hráva na menšom, futsalovom ihrisku. A aké možnosti majú Prešovčania zahrať si „veľký“ futbal?

Futbal v mestskej štvrti Solivar sa hrával na ihrisku pri Ozexe. Majiteľ športového areálu vyhlásil, že fubal sponzorovať nebude a odhlásil tímy zo súťaže.

Namiesto toho postavil bazény. Futbalové ihrisko tam ostalo, ale využívané nebolo. Dnes je z neho parkovisko.

Solivarčania znášali koniec futbalu ťažko. Podarilo sa im presadiť výstavbu futbalového ihriska na Zborovskej ulici. Pri Tajchu, kde stálo voľakedy.

Samospráva už návrh odklepla, objednala a zaplatila projekt. Predbežne sa počíta, že sa s investíciou začne v budúcom roku.

Aktivisti sú však opatrní. „Nie som optimista,“ povedal nedávno na obhliadke miesta Pavol Straka, predseda petičného výboru a predstaviteľ novozaloženého občianskeho združenia ŠK Slovan Solivar.

SkryťVypnúť reklamu

Či sa peniaze na túto investíciu dostanú do budúcoročného rozpočtu, zatiaľ stopercentne isté nie je. Nádej však Solivarčania majú. Nový klub sa chce zamerať na mládež, rád by spolupracoval s Tatranom.

Nová plocha Tatrana

Futbalový klub 1.FC Tatran Prešov sa práve v tejto chvíli ocitol na rázcestí. Najnovšie kusé informácie z tábora zeleno-bielych naznačujú, že minimálne jednu sezónu zvládne.

Čo však bude ďalej, nie je jasné. Rovnako ani to, či príde investor z Užhorodu, alebo odinakiaľ.

Od roku 2006 deklaruje vedenie akciovej spoločnosti snahu postaviť moderný športový komplex, k tomu však nedošlo.

Ani k odpredaju susedných mestských pozemkov. Čo sa týka nových hracích plôch, Tatran momentálne dokončuje jednu takú na Sídlisku III.

Majetkom Tatrana do roku 2006 bolo aj futbalové ihrisko na Narcisovej. Dodnes je jeho užívateľom, aj keď pozemok prešiel do súkromných rúk a vyzerá to tak, že by na ňom mohli vyrásť bytovky.

SkryťVypnúť reklamu

Výstavbu mala umožniť záludná formulácia v územnom pláne, ktorá hovorila o ploche „južne od areálu radových garáží na Mukačevskej“, pričom v katastri je táto plocha špecifikovaná na spomínané ihrisko.

Obyvatelia z okolia i susediace gymnázium sú ostro proti. Po tlaku verejnej mienky sa investor čiastočne stiahol. Ale to, že na ňom skôr či neskôr bytovky postaví, je stále reálne.

Trávnik už zorali

V tomto smere už majú jasno v Nižnej Šebastovej. Tamojšie futbalové ihrisko bolo postavené za socializmu v akcii Z a „nepatrilo nikomu“.

Po revolúcii sa k nemu mesto Prešov neprihlásilo, pozemky sa postupne reštitúciami či predajom dostali do súkromných rúk 22 vlastníkom.

Tým sa nepáčilo, že ich telovýchovná jednota ignoruje a neplatí za nájom, obrátili sa na súd a uspeli. Na trávnatú plochu „nabehol“ traktor, rozoral a rozparceloval ju.

Dnes na nej chcú stavať domy, požiadavku v tom zmysle už adresovali radnici. Tá ju zatiaľ zamietla, je však pravdepodobné, že v budúcnosti súhlasné stanovisko zo stavebného úradu získajú. Určite pravdepodobnejšie než to, že by ihrisko opätovne slúžilo na športové účely.

Mesto Prešov malo vo svojom vlastníctve aj ihrisko v Šalgovíku, ktoré už predalo. Na veľký futbal už zrejme slúžiť nebude, využitie si však nájde.

„Je tam menšie ihrisko s umelou trávou a buduje sa multifunkčný športový areál pre širokú verejnosť,“ konštatoval športový manažér Patrik Tomič. Súčasťou areálu sú aj funkčné kryté tenisové kurty.

Na Matici je voľná plocha

Kým niekde plačú nad tým, že im ihrisko berú, respektíve nepostavili, na druhom konci mesta je to opačne.

Napríklad pri Základnej škole Matica slovenská sa nachádza veľké futbalové ihrisko. Je plne funkčné, ale nevyužívané.

Občas sa tam schádzajú partie mladších či starších amatérskych hráčov, no regulárny zápas sa tam odohrať nedá. Pritom by ho stačilo len pokosiť, natiahnuť siete na bránky a nalinkovať.

Pravdou však je, že miestni si upravili prostrednú časť, donesú si menšie bránky a hrávajú tam. Plocha je teda ešte v relatívne dobrom stave, pri iných školách sú podobné priestory zdevastované a nevyužívané.

To, že ihrisko takmer leží ladom, je možno dané práve tým, že sa nachádza na Sídlisku III, kde je situácia pomerne dobrá.

Kde sa dá hrať?

Hneď vedľa je farská záhrada s malým futbalovým ihriskom a veľké ihrisko školy SAFI.

Oproti, pri Strednej odbornej škole technickej na Volgogradskej ulici, je kvalitné, funkčné a využívané futbalové ihrisko, i keď práve teraz sa rekonštruuje. Neďaleko stavia spomínanú tréningovú plochu aj Tatran.

Hrať sa dá na Prostějovskej i Bajkalskej. Možnosti teda na „trojke“ relatívne sú. Udržiavaný trávnik je aj neďaleko, pri strojníckej priemyslovke.

Inde v meste je to horšie. Okrem tých, ktoré sme už spomínali, ešte z veľkých futbalových ihrísk pri školách ako–tak funguje to pri ZŠ Kúpeľná, kvalitné je ihrisko pri strednej lesníckej škole, ktoré však má trochu menšie rozmery.

Na jednej strane je tu teda futbalových ihrísk objektívne málo, na strane druhej je však ich terajšia vyťaženosť nedostatočná.

Ostáva nedopovedané, čo s tým spraví výstavba nových, resp. likvidácia starých futbalových ihrísk.

Názory

Odborníci sú skeptickí

Ako vidia situáciu s futbalovými ihriskami a športoviskami odborníci? Oslovili sme troch z nich. Zhodujú sa na tom, že veľkých ihrísk na futbal je málo a ďalšie plochy by v meste, akým je Prešov, boli prínosom. Vyťaženosť športovísk je však otázna.

„Športové ihriská začali vytláčať zo slovenských miest obchodné reťazce, ďalšie vytláča väčší počet áut a potreba nových parkovacích miest. O niektoré, napríklad Solivar či Nižná Šebastová, mesto prišlo pri majetkovoprávnom vysporiadaní,“ povedal Mikuláš Komanický, ktorý je futbalovým trénerom i členom mestskej rady.

Podľa jeho slov nie je na Slovensku dostatok sponzorov na podporu futbalu, čo sa najviac prejavuje v nižších súťažiach.

Dlhodobé súťaže?

„Ihriská by mohli zachrániť dlhodobé súťaže. Veľké i malé, aj v malom futbale či iných športoch. Navrhovali sme ich zavedenie, ale väčšinou sa to dnes rieši turnajovo. Kým sa nepresadí dlhodobá súťaž, že by sa hralo na každom školskom dvore, tak nebudú udržiavané,“ vraví Komanický, ktorý podporuje výstavbu nových ihrísk.

Zároveň je však skeptický: „Keby mesto spravilo nové ihrisko, prvé týždne by bol na ňom nával. Potom by opadol a začali by tam chodiť psičkári a podobne. Mám obavu, že dnešná generácia nemá záujem o šport.“

Pre deti aj dospelých

Podľa Jozefa Muránskeho z PAKMF, združenia zastupujúceho hráčov uličnej ligy, veľké ihriská v Prešove prakticky nie sú: „Tie sú buď zanedbané pri školách, alebo patria klubom hrajúcim veľký futbal.“ Sám vidí problém v tom, že mládež prestala pestovať „uličné“ športy.

„Postavili sa tzv. Galisove ihriská, tých je relatívne dosť, ale pre staršie deti a hlavne juniorov a seniorov nevyhovujú rozmerovo. Myslím si, že dnes je budúcnosť v umelých povrchoch, ale rozmerov hádzanárskych ihrísk ako na ZŠ Šmeralova. Tie umožňujú hrať aj deťom, aj dospelým. Čo chýba určite, sú streetové ihriská na basket a hokejbal a minimálne dve na hádzanú a futsal,“ dodal Muránsky.

Je ich málo

„Prešov je dosť veľké mesto, aby malo desať kvalitných ihrísk,“ konštatoval Artúr Benes, organizátor najväčšieho mládežníckeho futbalového turnaja Fragaria Cup.

Dnes je podľa neho ihrísk v Prešove málo, za pozitívum označil rekonštrukciu tréningovej plochy Tatrana.

„Pre mňa by bolo výhodnejšie, keby sa hralo v Solivare či inde v Prešove a nemuseli sme chodiť do Sabinova alebo Šarišských Michalian,“ podotkol Benes na margo toho, že dnes sa hrajú zápasy medzinárodnej Fragarie aj mimo mesta.

frk

Matica slovenská. Školské ihrisko je zarastené, využíva sa len čiastočne.

Narcisová. Ihrisko zatiaľ funguje, hrozí výstavba bytovky

Nižná Šebastová. Nastúpil traktor, je po futbale. Foto k článku: Michal Frank

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 85 683
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 572
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 300
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 398
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 371
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 224
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 435
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Rudolfa Vallová: Prečo nám dnešok pripomína čas II. svetovej vojny?
  4. Vladimír Bojničan: Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti
  5. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  6. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  7. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  8. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 726
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 589
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 39 421
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 136
  5. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 15 674
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 485
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 978
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 873
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  5. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  6. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  7. Tupou Ceruzou: Businessman
  8. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Rudolfa Vallová: Prečo nám dnešok pripomína čas II. svetovej vojny?
  4. Vladimír Bojničan: Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti
  5. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  6. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  7. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  8. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 726
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 589
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 39 421
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 136
  5. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 15 674
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 485
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 978
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 873
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  5. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  6. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  7. Tupou Ceruzou: Businessman
  8. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu