A tu vdychujú nepotrebným veciam nový život. Vytvárajú unikáty z ľahko dostupných materiálov.
ŠARIŠSKÉ MICHAĽANY. Žiaci na tomto predmete spoznávajú rôznorodosť materiálov a možnosti ich výtvarného spracovania.
Učia sa využiť a výtvarne spracovať dostupné materiály, no hlavne odpadové a prírodné materiály. „Učia sa vážiť si interkultúrne dedičstvo a ľudové tradície i aplikovať regionálne prvky ľudového umenia pri zhotovovaní dekoratívno-úžitkových predmetov,“ informovala učiteľka Iveta Markovičová.
Tento predmet dáva žiakom priestor na formovanie osobnosti a jeho životného štýlu. „Ukazuje možnosti odklonu od uniformity, učí vdýchnuť nepotrebným veciam nový život, dáva návod vytvárať unikáty z každého dostupného materiálu,“ uviedla I. Markovičová.
Predmet má blízko k environmentálnej výchove. „Na hodinách pracujeme hlavne s odpadovým a prírodným materiálom, čo ukazuje možnosti využitia recyklácie. Evidentné je aj jeho prepojenie s predmetmi zameranými na rozvíjanie pracovných zručností,“ skonštatovala učiteľka.
Práce, ktoré nestarnú
Pri výbere námetov berú do úvahy, či ide o darčeky na vianočnú burzu, na MDŽ, Deň matiek, Deň otcov, Deň učiteľov a na výzdobu školy.
„Žiaci tak namiesto tabla nechávajú na stenách školy svoj rukopis aj po jej ukončení. Tieto práce nestarnú. Mnohé majú monumentálny charakter. Z celej škály techník žiakov i mňa asi najviac oslovila mozaika, ktorá skrášľuje na viacerých miestach priestory našej školy. Na jej výrobu používame rôzne kombinácie odpadového materiálu,“ dodala Markovičová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári