Naštartujú tak dvojročný projekt, ktorého cieľom je lepšie obhospodarovanie lesov v oblasti Karpát, teda na hraniciach oboch krajín.
VEĽKÝ ŠARIŠ. Vyškolený tím lesníkov bude potom organizovať ďalšie kurzy pre odborníkov v štátnych aj neštátnych lesoch, aby v hospodárení pokračovali jednotne.
V rámci projektu budú tiež vytvorené štyri terénne výučbové plochy, kde si budú môcť vyskúšať program prírode blízkeho pestovania lesa.
Jedna z nich bude napríklad v Hanušovciach v okrese Vranov nad Topľou.
„Prirodzený les vo vývojom štádiu má svoje cykly. Môžu trvať aj 120 rokov od založenia, ťažby a obnovy. Výberkový hospodársky spôsob však zaručuje, že v lesoch nebudú žiadne holoruby ani holina, len staré jedince dajú priestor na zmladenie lesa,“ povedal nám za organizátorov z Národného lesníckeho centra vo Zvolene Pavel Maruška.
Systém vyžaduje jednotný postup
Tento švajčiarsky výberkový hospodársky systém (pri výberkovom spôsobe sa z porastu vyberajú jednotlivé stromy resp. skupiny stromov a tento spôsob je viazaný na dreviny, ktoré sú tolerantné na svetlo– pozn. red.) sa využíva v celej Európe. Je čas, aby sa presadil aj na Slovensku a na Ukrajine.
„Výhodné je to aj pre súkromných vlastníkov, lebo pri tomto systéme les produkuje nepretržite a viac drevnej hmoty. Chce to však mať obrovskú časovú aj priestorovú predstavivosť a je to plán pre 4 - 5 generácií lesníkov,“ dodal Maruška.
Na Slovensku sú už tiež isté skúsenosti. Podľa tohto systému už zakladajú konkrétne lesné porasty Lesy SR, š. p. aj Mestské lesy v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári