Počas horúceho leta sú kryté školské bazény dostupné pre verejnosť. V júli môžu ľudia využívať bazén Šťuka v ZŠ Mirka Nešpora od nedele do piatka v čase od 13. do 20. hod., v sobotu od 15.do 20. hod. Je tu aj možnosť nočného plávania v pracovných dňoch a to od 20.30 do 23.30. V auguste však bude zatvorený a štafetu prevezme bazén Delfín v ZŠ Májové námestie a ten bude mať prevádzku v rovnakom časovom režime.
PREŠOV. Oba bazény prevádzkuje Mestská správa služieb (MSS) Prešov, s.r.o. od roku 2009, keď ich od škôl prevzalo do majetku mesto.
V Prešove totiž chýbali verejné plavárne a tak sa radní rozhodli, že ich prevezmú a budú dotovať. Cieľom bol fakt, aby ich mohla využívať aj verejnosť. Z mestského rozpočtu prevádzku bazénov dotujú sumou 180-tisíc ročne.
Podľa Pronerovej ľudia majú o plávanie v bazénoch záujem a sú plne využité. Návratnosť zo vstupného je však minimálna. Základným školám za plavecký výcvik účtujú 40 eur na hodinu, športovým klubom 20 a pre verejnosť je vstupné na hodinu 2,50 eura.
Dôchodcovia a deti platia o euro menej. „Viac ľudí využíva nočné plávanie, ale teraz je aj cez deň mimoriadny záujem. Príjem zo vstupného nám však ani zďaleka nepokryje náklady na vodu, energie a mzdy. Dotáciu od mesta potrebujeme,“ vysvetlila Pronerová.
Komu vlastne patrí Delfín?
V máji sa riaditeľka ZŠ Májové námestie Dana Štucková obrátila na mestských poslancov s prosbou o pomoc pri riešení majetkových vzťahov.
Podľa jej názoru by sa mal bazén vrátiť späť do ich majetku a škola by ho údajne vedela prevádzkovať lepšie aj lacnejšie. Jej názor podporil aj Stanislav Krištofík, ktorý je pravidelným návštevníkom.
„Bazén je podľa listu vlastníctva školský a bolo by len správne, keby ho mesto vrátilo. Chodím tam veľmi rád, ale viem, že nutne potrebuje opravu a nebyť strojníka Milana Rusinka, ktorý sa neustále venuje opravám strojového vybavenia, už dávno by nebol v prevádzke,“ argumentoval Krištofík.
Dodal, že škola má schválený projekt na celkovú obnovu z fondov EÚ a keby sa vysporiadali majetkové záležitosti, pri rekonštrukcii by sa mohol obnoviť aj bazén. Problém je však v zmluve.
Podľa Pronerovej je problém vyriešený
Konateľka MSS Pronerová však také tvrdenia poprela. Podľa nej sa situácia okolo rekonštrukcie a možnosti zahrnúť do nej aj bazén vyriešila asi pred rokom, keď mesto a MSS uzatvorilo novú zmluvu.
„Delfín máme teraz len v prevádzke. Nájomnú zmluvu už máme len v prípade bazénu Šťuka na Mirka Nešpora. Čo sa týka lacnejšej prevádzky, ani s tým nesúhlasím. Naopak, ak si objednávajú hodiny plávania u nás, je to vďaka dotácii mesta lacnejšie a výhodou je aj to, že ho môže využívať verejnosť. Keby bol len školský, ľudia by tam nemali prístup a štát by ho nedotoval. Práve to bol dôvod, prečo mesto ako zriaďovateľ škôl prevzalo bazény do svojho majetku,“ oponovala Pronerová.
„Pripravujú sa alternatívne návrhy transformácie organizácií s účasťou mesta. Týka sa to aj prevádzky mestského bazénu priamo školou. Návrhy prerokuje mestské zastupiteľstvo do konca roku 2012,“ reagoval na požiadavku riaditeľky vedúci oddelenia verejnoprospešných činností na prešovskej radnici Kamil Sepeši.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári